Sinameki

Baklagiller familyasından, birçok çeşitleri ağaççıklar şeklinde olan bir bitkidir. Salkım biçiminde sarı çiçekler açar. Fasulye gibi yassı meyveler verir. «Asit krisofanik» denen bir asit bulunan yaprakları iç sürdürücü olarak kullanılır. Tabii olarak yetişmez. Yapraklar yaprakçık şeklinde ikiye parçalanmıştır. Sinamekinin en çok C. acutifolia ve C. angustifolia türleri bilinmekte ve kullanılmaktadır. C.fistulosa türü ise ceviz ağacına benzeyen büyük ağaçlardır.

Sinameki türleri bileşik yapraklı, çoğunlukla sarı çiçekli, baklaya benzeyen yassı, odunumsu ve sert meyveli bitkilerdir. Bu meyvelerinin içinde, rengi kırmızımsı tatlı tohumları bulunur. Burada konumuzu en çok ilgilendiren sinameki türleri Afrika’da çeşitli bölgelerde yetişen iskenderiye sinamekisi ya da Sivri yapraklı sinameki (C. acutifolia) ile daha çok Hindistan’da yetiştirilmesine karşın Arabistan sinamekisi veya Dar yapraklı sinameki (C. angustifolia) diye adlandırılan türleridir.Dünyanın sıcak bölgelerinde ve çok çeşitli yerlerde 400'ü aşkın sinameki türü yetişmektedir.

sinameki

Meyveleri fasulye meyvesi gibi esmer, yeşilimsi veya siyahımsı renklidir. İçlerinde 6-10 kadar tohum bulunur. Bitkinin yaprak ve meyveleri antresan türevleri taşır. Bundan dolayı da müshil etkilidirler. Etkileri kalın barsak üzerinedir. Toz halinde 0,5-1 gr (günde 2-3 defa) veya 5-10 gr sinameki yaprağı üç su bardağı su ile kaynatılarak iki defa içilir. Memleketimizde çok kullanılan müshil ilacıdır. Yalancı sinameki (Colutea arborescens) nin de yaprakları müshil etkiye sahiptir. İçimi zordur. Tohumları zehirlidir.

Sinamekinin faydaları ve yararları çeşitlidir. Sinameki bitkisi, baklagillerden sıcak bölgelerde yetişen birçok çeşidi bulunan bir bitki ve bu bitkinin bazı çeşitleri acıdır. Sinameki kelimesinin asıl orijinal şekli "Senaü Mekkı'dir. Bu bitkinin Mekke'de; yetişen türü pek meşhur olduğu için Mekke Senası anlamına gelen bu kelime, halk dilinde Sinameki olarak kullanılmıştır. Diğer türlerinden üstün, olması sebebiyle tabipler Mekke Senasını tercih ederler.

En büyük özelliği müshil olarak kullanılmasıdır. Sinameki, yan etkisi yok denecek kadar az olan faydalı bir ilaçtır. Yaş olarak veya kurutulup öğütüldükten sonra toz halinde kullanılır. Sinameki‘nin faydaları ve yararları; Sinameki yaprakları, mide ve bağırsakları yumuşatıcı ve ishal edici özelliğe sahiptir. Az miktarda alınırsa yumuşatır, eğer çok miktarda alınırsa ishal eder. Hindistan'da Mısır'da ve Arabistan'da yetişir. En iyisi Mekke'de yetişenidir ışte bu sebeple adına "Senaü Mekki" denilmiştir. Kurumuş yaprakları dövülüp toz haline getirildikten sonra acılığını gidermek için tatlı bir madde ağızdan alınır veya kaynatılarak suyu içilir yahut lavman yapılarak makattan verilir.

Eğer çok kaynatılacak olursa Kalbi kuvvetlendirir, işte bu en önemli nedendir. Karasevda denilen hastalıktan meydana gelen evham ve vesveseye karşı faydalıdır. Soğuk ve sıcaktan dolayı ciltte meydana gelen çatlaklara karşı iyi gelir. Kasları, adaleleri açar. nSaçların çıkmasını sağlar, vücuttaki bitlere karşı faydalıdır. Devamlı baş ağrısına, uyuza, kaşıntıya, sivilcelere ve sar'a hastalığına karşı faydalıdır.Kaynatılmış suyunu içmek, toz halinde olarak içmekten daha iyidir. Bir defada toz halinde olanından üç dirheme 96 gram) kadar; kaynatılmış ' olandan ise beş dirheme (16 gram) kadar içilebilir.

Sözlükte "sinameki" ne demek?

1. Baklagillerden, sıcak bölgelerde yetişen, birçok türü bulunan bir bitki (cassia); mızmız, sevimsiz, başkalarıyla ilişki kurmayan kimse.
2. Bu bitkinin meyvesi.
3. Bu bitkinin kimi türlerinden elde edilen, hekimlikte iç sürdürücü olarak kullanılan madde.

Sinameki kelimesinin ingilizcesi

n. senna
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç