Sibop nedir?

Sibop, bir yay yardımıyla gergin tutulan ve yatağın düzlemine dik olarak yaptığı gidip gelme hareketiyle bir akışkanın geçişini ayarlamaya yarayan kapaktır.

Silindir içine havanın alınmasını ve yanmış gazların dışarı atılmasını sağlayan mekanik bir parçadır. Çalıştıkları ortamlarda çok yüksek sıcaklıklar olması sebebiyle uzama yaparlar, işte sübap ayarı bunun için yapılmaktadır. Ayar yapılırken biraz boşluk yapılmalıdır. Bütün motorların sübap ayar değerleri farklıdır, kataloğuna bakmak gerekir.

Mekanik supap, genellikle boru veya silindirlerin üzerine uygun şekilde yerleştirilir. Bu supap hareketli bir kapak vasıtasıyla akışkanın boru veya silindir içindeki akışını veya basıncını kontrol eder. Supaplar kullanıldıkları yerlere göre ve akışkanın cinsine göre çeşitli alaşımlardan yapılırlar.

Motorların emme ve egzozlarında kullanılan supaplar aşınmaya ve ısıya dayanıklı çeliklerden yapılırlar. Birçok durumlarda mekanik supap insan eliyle çalıştırılmayıp, bir elektromıknatıs veya bir elektrik motoru aracılığıyla çalıştırılır. Birçok hallerde de supaplara akışkanın basıncıyla otomatik olarak kumanda edilir.

sibop

Basınç belirli bir değere ulaşınca, bir ağırlığın veya bir yayın kuvvetini yenince supap çalışır. Motorlardaki emme ve egzoz supaplarına motor milinin dönmesine göre mekanik bir mekanizmayla kumanda edilir. Ayrıca sübap ayarı motor soğukken yapılır bunun için sentil denilen milimetrik ya da inc cinsinden ayar bıçağı bulunur.

Kitapçıktan bu değerin kaç olduğu ve motorun silindir sayısına göre ateşleme sırası bulunmalıdır. Ayar yapılacak silindirin pistonu sıkıştırma pozisyonuna yani egzoz sübapı kapanıp emme süpabı açılıncaya kadar volan anahtar yardımıyla ağır ağır çevirilir.

Sübaplar anlatılan duruma gelince volan tarafına bir işaret konulur ve 360 derece çevrilerek bırakılır. Sentez sübap aralığına sokulur. Her iki yüzeye hafifçe deyiyorsa ayar iyidir. Değilse tornavide yardımıyla ayar tekrar yapılır. Sentez sübap aralığında ne çok sıkı nede çok gevşek geçmelidir.

Gevşek olursa verim düşer. Bu kontrol ayrı ayrı yapılmalıdır. Emme ve egzoz subap ayarları farklı olabilir. 4 zamanlı motorlarda en çok kullanılanlar mantar tipi sübaplardır. Diğer sübaplar ise tek gömlekli, çift gömlekli ve döner tip sübaplardır. Günümüzde bunlar artık kullanılmamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç