Sharepoint nedir?

Sharepoint; Şirketler, fabrikalar yani büyük ve küçük tüm işletmelerde çalışanlar arası sinerji yaratmada, proje üzerinden ortak çalışma imkanı sağlamada, çalışanların rahat bir şekilde birbirleriyle iletişime geçmesine olanak sağlayan bir platformdur.

Daha basit tanımıyla Microsoft tarafında geliştirilmiş bir sunucu yazılımıdır. Sharepoint bir intarent ürünüdür. Bilmiyenler için açıklayalım İntranet şirket için demektir. Windows SharePoint Services 3.0 ve Asp.Net 2.0 temelleri üzerine kurulu bir üründür.

Sharepoint'in avantajları

1. İşiniz hakkında arkadaşlarınızın fikirlerini öğrenebilirsiniz.

2. Dosyalarınızı kolayca arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

3. Cep telefonunuzdan veya tablet bilgisayarınızdan belge paylaşabilir, etkinlik akışınızı güncelleştirebilir ve iş arkadaşlarınızla teması sürdürebilirsiniz.

4. Çalışma arkadaşlarınla devamlı temas halinde olursunuz.

5. Belgelerinizi depolayabilir,  SkyDrive Pro ile SharePoint'teki içeriklerinizi eşitleyebilir internet bağlantısı olmadığı zamanlarda bile belgelerinize ulaşabilirsiniz.

6. Şirketinizdeki diğer kişilerin geçmişte yaptığı projeleri ve daha önce üzerinde çalışma yapmış oldukları belgeleri inceleyebilirsiniz.

7. Dinamik intranet ve internet siteleri oluşturabilirsiniz.

Sharepoint server'ın özellikleri

1. Doküman ortak çalışma özelliği

2. Versiyon kontrolü

3. Workflow sistemi

4. Güvenlik

5. İndeksleme ve arama

6. Belgelerdeki değişikliklerden haberdar olma

Sharepoint ürünün çeşitleri

1. SharePoint Online

2. SharePoint Foundation

3. SharePoint Server

4. SharePoint Designer

5. SharePoint Workspace

Sharepoint online nedir?

Her ölçekteki firma için, Microsoft tarafından sunulan, bulut temelli bir hizmettir. SharePoint Server'ı yerinde yükleyip kullanmak yerine, artık her firma kolayca bir Office 365 planına veya bağımsız SharePoint Online hizmetine abone olabilir ve çalışanları iş arkadaşları, iş ortakları ve müşterilerle belge ve bilgi paylaşmak amacıyla siteler oluşturabilir.

Sharepoint foundation nedir?

Tüm SharePoint siteleri için temel teknolojidir. Ücretsiz yerinde dağıtım olarak kullanılabilir ve önceki sürümlerde Windows SharePoint Services olarak adlandırılmıştır. Web sayfaları, belgeler, listeler, takvimler ve veriler üzerinde işbirliği yapabileceğiniz birçok türde siteleri hızlı şekilde oluşturmak için SharePoint Foundation'ı kullanabilirsiniz.

Sharepoint server nedir?

Kuruluşlar şirket içinde SharePoint Server dağıtıp yönetebilir. SharePoint Foundation'ın tüm özelliklerine ek olarak Kurumsal İçerik Yönetimi, iş zekası, kurumsal arama, kişisel siteler ve Haber Akışı gibi ilave özellik ve yetenekleri de içerir.

Sharepoint designer nedir?

SharePoint Foundation ve SharePoint Server'da çalışan Web siteleri tasarlama, oluşturma ve özelleştirmeye yönelik ücretsiz bir programdır. SharePoint Designer ile veri yönünden zengin Web sayfaları oluşturabilir, iş akışı etkinleştirilmiş güçlü çözümler oluşturabilir ve sitenizin görünümünü tasarlayabilirsiniz.

Sharepoint workspace nedir?

SharePoint site içeriğini çevrimdışına alıp ağa bağlı olmadığınızda başkalarıyla içerik üzerinde işbirliği yapabildiğiniz bir masaüstü programıdır. Siz ve diğer ekip üyeleri çevrimdışıyken, SharePoint içeriğinde değişiklikler yapabilirsiniz ve bu değişiklikler, SharePoint sitesine geri eşitlenir.

Dış bağlantılar

Microsoft nedir?

SharePoint Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç