Share ne demek?

1. İngilizce'de "paylaşmak, bölüşmek, ortak kullanmak, hisse" anlamına gelmektedir. Tüm anlamları için http://nedir.dictionarist.com/share adresine bakabilirsiniz.

2. TV'lerde izlenme payını gösterir. Rating'den farklı bir kavramdır. Rating, tv' lerin açık olma yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artar ya da azalır. Share ise açık televizyon sayısındaki payı gösterir.

Örneğin; gece saat 12'de yayınlanan bir program, 1,5 rating alırken 10 share ortalamayı yakalayabilir. Bu, o saatte açık olan her 100 televizyondan 10'unda o programın izlendiği anlamına gelir. Ancak görüldüğü üzere o saatte rating düşüktür. Zira insanlar çoğunlukla televizyonlarını kapatıp yatağa giderler.

TV'lerin yoğun olarak açık olduğu prime time adlı zaman diliminde rating en yüksek noktayı görür. Milli maçlar, şampiyonlar ligi maçları ya da oturmuş dizi filmler 20'nin üzerinde ratinge ulaşabilirler. Bu yayınların izlenme payları yani shareleri de 50'nin üzerine çıkabilir. Yani prime timeda hem çok sayıda televizyon açıktır hem de açık olan o televizyonlarda bu yayınlar izlenmektedir. Bu o anlama gelir. Prime time dışında yayınlanan bir programın ratinginin düşük olması normaldir. Zira; açık televizyon sayısı azdır.

Prime time dışında yayınlanan bir programın Share'inin yüksek olması da normal karşılanmalıdır. Share çok yüksekse bu olumlu olarak algılanır. Söz konusu program daha erken bir saate çekilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç