SGPT nedir?

SGPT, Serum Glutamic Pyruvic Transaminase kelimelerinin kısaltmasından oluşan bir testtir.

Bu test karaciğer fonksiyon testi anlamına gelir. Karaciğerin etkilendiği düşünülen hastalıklarda hekim tarafından istenilir. Örneğin alkol bağımlılarında, bu testler bakıldığında istenilen değerlerin yükseldiği görülür. Fiziksel muayenesinde karaciğer ağrılı olabilir.

GGT(gama-Glutamil-Transferase) olarak isimlendirilen değer böbrek, pankreas, karaciğer, safra kesesi ve prostat epitel (deri) dokusunun hücre mebranında bulunan bir enzimdir. GGT; alkol ve bazı ilaçların etkisi ile yada akut kolesistit ( kolon iltihabı), akut pankreatit( pankreas iltihabı), karaciğer nekrozu( karaciğer dokusunun kansız kalması), ve karaciğer metastazlarında artış gösteren bir enzimdir.

SGOT; Karaciğer hastalıkları, kalp hastalıklarında yükselebilir. SGPT; Karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve bazı maddelerin (ilaçlar) karaciğerdeki toksik etkileri ile kandaki değeri artabilir. Tüm bu testler genellikle karaciğerden kaynaklanan hastalıkların şüphe edilmesi durumda kanda bakılan testlerdir.

Alt SGPT nedir?

ALT hücre sitoplazmasında bulunan bir enzimdir yarılanma ömrü yaklaşık 48 saattir.En çok karaciğer ve böbrek hücresinde bulunur. kalp ve iskelet kasında daha az miktarda bulunur. Pankreas, akciğer ve dalakta ise oldukça düşük miktarda bulunmaktadır. Enzimin eritrositdeki aktivitesi serumun yaklaşık altı katıdır bu nedenle hemolizli numunelerde alt aktivitesi hemolize bağlı olarak yüksek çıkabilir.

Akut hepatit atağından sonra ALT seviyesinin yüksek kalması kronik hepatit gelişimi için yüksek risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Serumda ALT artışı karaciğer parenkima hücrelerinin (hepatositler), kalp hücrelerinin, eritrositlerin ve iskelet kası hücrelerinin yıkıldığı durumlarda görülür.

Kanda yükseldiği durumlar; Herhangi bir sebeple oluşabilen karaciğer hücre nekrozu,şiddetli şok durumları, sağ veya sol kalp yetmezliği, akut anoksi, yaygın travmalar, siroz, tıkanma sarılıkları, karaciğer tümörleri, myokard infarktüsü, myozitler, myokarditler, muskular distrofi, bazı hemolitik hastalıklar, preeklamsi, karaciğer yağlanması, kronik alkol kullanımı, filariasis, ciddi yanıklar ve ciddi pankreatitlerdir.

Kanda düştüğü durumlar; Piridoksal fosfat eksikliği durumunda kandaki ALT değerinde düşme gözlenebilir.

Normal değerleri: Erkek: 9-43 U/L - Kadın: 9-36 U/L

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç