Sgot nedir?

Karaciğer’in faaliyetlerinin değerlendirilmesindeki en büyük kriter karaciğer enzimleridir. Karaciğer enzimlerine bakılarak karaciğer’in normal olarak çalışıp çalışmadığı tespit edilebilir.

Karaciğer’de karaciğere özel faaliyetleri yürüten hücrelere; hepatosit (karaciğer hücresi) adı verilir. Bu hücreler karaciğere özel enzimleri üreterek depo ederler. Eğer karaciğerde herhangi bir problem ortaya çıkarsa bu enzimler ile ilgili problemler ortaya çıkar. Karaciğerdeki faaliyet bozuklukları neticesinde enzimler kana fazla oranda karışır ve seviyeleri yüksek çıkar. Kısacası karaciğer sorunlarında genelde bu enzimler yüksek çıkmaktadır. Tabi ki doktorun iyi bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Çünkü her yüksek enzim seviyesi karaciğer ile ilgili olmayabilir. Yine karaciğerde sorun olmasına karşı enzim seviyeleri yüksek olmayabilir.

Serumda ast artışı hepatositlerin, miyokart hücrelerinin ve iskelet kası hücrelerinin yıkım durumlarında görülür. Serumda AST aktivitesinin azalması klinik açıdan önemsizdir.

AST Düzeyinin Artmasına Yol Açan Bazı Sebepler:

Kalp hastalıklarına bağlı;

- akut MI (yaklaşık ilk 4 saat içinde yükselmeye başlar.)

- Kalp operasyonları

- Eksternal kalp masajından sonra

- Akut romatizmal kardit

- Anjiokardiografi ve kalp masajından sonra


Karaciğer hastalıklarına bağlı;

- Enfeksiyoz hepatit

- Karaciğerin malign infiltrasyonları

- Kolanjitis

- Aşırı alkol alınımı

- EMN

- Karaciğere toksik olan madde ya da ilaçların kullanımına bağlı olarak

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç