Sepet kur nedir?

Bir ülke parasının yabancı paralar karşısındaki değerini belirlemek için birden fazla yabancı para birimi ile oluşturulan sepete sepet kur adı verilir. Eğer bir ülkenin parası örneğin başlıca iki yabancı parayla çok yakından ilişkiliyse o zaman kur sepetine göre ölçme yapılabilir.

Örneğin Türkiye’nin ithalatının ve dış borçlanmasının ağırlığı Dolar ile buna karşılık ihracatının ve bazı hizmet gelirlerinin ağırlığı ise Euro'dur. Bu durumda TL’nin Dolar ve Euro’dan oluşan bir sepete karşı değerinin değişimini ölçmek önem kazanır.

Kur sepeti nasıl hesaplanır?

Kur sepeti değeri = (1 USD + 1 Euro) / 2
Dolar ve Euro’nun TL karşısında 6 Mart 2015 sabahı itibariyle değerleri şöyledir;
1 USD = 1,78 TL
1 Euro = 2,20 TL
Bu durumda 6 Mart 2015 sabahında kur sepeti değeri şöyle hesaplanıyor;
Kur sepeti değeri = (1,78 + 2,20) / 2 = 1,99

Diyelim ki bizim açımızdan Dolar için 1,80 paritesi dış borçlanma maliyetlerimiz ve ithalat maliyetimiz açısından katlanılabilecek en yüksek paritedir. Yine diyelim ki bizim açımızdan Euro için 2,10 paritesi ihracat ve benzeri gelirlerimiz açısından kabul edebileceğimiz en düşük paritedir.

Bu durumda 1,95’lik kur sepeti değeri de bizim açımızdan minimum değerdir. Bunun altına düşüldüğünde bu düşüş eğer Dolar'ın düşüşünden kaynaklanıyorsa fazla sorun yok demektir ama eğer Euro’nun düşüklüğünden kaynaklanıyorsa sorun var demektir. Çünkü ilkinde maliyetlerimiz düşerken ikincisinde gelirlerimizin TL karşılığı düşüyor demektir.

Türkiye'de sepet kur hangi dövizlerle izlenir?

Sepet kur döviz fiyatlarının daha rahat izlenmesi için oluşturulan bir göstergedir. Genelde ülkede etkili olan dövizlerin kompozisyonuyla oluşturulur. Türkiye’de ağırlıklı ithalat ve ihracat Dolar ve Euro olduğu için ikisinden oluşan bir sepet kullanılmaktadır.

Ayrıca sepette TCMB kapanışları esas alınılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç