SEO nedir?

Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen bir kisaltmadir.

SEO, sitenizi iyileştirip size zaman kazandirabilecegi gibi sitenize ve itibarınıza  zarar da verebilir. Pek çok SEO danışmanı websitesi sahiplerine faydalı hizmetler sunar. Bu hizmetlerden bazıları şunlardır:

1. Website içeriğinizin veya yapınızın incelenmesi
2. Websitesi gelistirme konusunda teknik öneriler; örnegin, barındırma, yeniden yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
3. İçerik geliştirme
4. Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetilmesi
5. Anahtar kelime (keyword) araştırma
6. SEO eğitimi
7. Belirli pazarlarda ve coğrafyalarda uzmanlik.

Arama motoru optimizasyonu, arama motorları sıralamalarında en kusursuz seviyeye erişme kavramıdır. İnternet kullanıcısı son 15 yıl içerisinde İnternet kullanımı sürecinde daha çok bilgiye, daha çok kaynağa, amaca daha uygun İnternet platformlarına ulaşmak için arayış içerisinde olmuştur. 1990’ların ortalarında arama pazarlamacılığı başladığı zaman, elle yapılan başvuru, meta anahtar kelime etiketi ve siteye anahtar kelimeleri doldurmak iyi bir sıralama için gerekli taktiklerin tüm önemli bölümleriydi.2004’te anchor text ile link patlaması, otomatikleştirilmiş spam blog yorumu ve link tarlası sistemlerinden bir sürü link satın almak trafik için bir kaldıraç görevi görürdü.

Önceleri statik sitelerde listelenen web siteleri daha sonra ilk aklımıza  gelen arama motorları Altavista,Yahoo gibi arama motorlarında platformlarında yerlerini almaya başladılar. Zaman içerisinde sahneye giren Google, başlangıçta belli yatırım destekleri ile doğru planlama, stratejik listeleme anlayışı, geliştirici ve yenilikçi yayıncılığı ile 5 senede  10.000 ' lerce arama motoru içerisinde kendini kanıtladı ve neredeyse son 10 - 15 yılda tam anlamıyla liderlik koltuğuna oturdu.

Web siteleri hızla Google üzerinde aratma sonuçlarında yerlerini  almaya başladılar. Belli anahtar kelimelerde aratma yaptığımızda karşımıza ilk 10 ve sonraki sayfalarda
sonuçlar gelir. Bu sonuçlarda listenin en başında olanlar tabi ki daha altlarda sıralananlara göre potansiyel kullanıcı ile buluşma şansları çok daha yüksektir.

SEO nasıl yapılır?

Seo aslında İnternet üzerinde Web sitenizin davranış biçimini belirler. Sitenize yapılan alt yapı çalışması ile nerelere gideceğinizi aslında en başlardan size göstermeye başlar. Gerek hizmet, gerek pazarlama, gerek eğitim vb. Seo doğru tekniklerle yapılmalı. Öncelikle aceleci olmadan zamana yayarak gerçek yöntemler ve site için sağlıklı olan yollar seçilerek yapılmalıdır.

Algoritmaların değişmesi ile artık eski yöntemler çöp olmuş, hatta sitelere kalıcı geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Yeni yapı Penguen sitemi ile adil bir Seo yapısı sergilenmekte ve artık gerçekçi emekler ile siteler olması gereken yerlere gelmeye başlamıştır. Öncelikle Web sitenize popülerlik kazandırmakla işe başlayabilirsiniz. Bir çok yayın organı alternatif olabilir. Ancak baktığımızda İnternet ziyaretçisi yine İnternetten gelmekte ve bir sitenin en iyi ziyaretçi kaynağı ilk olarak yine İnternet olmalı.

Yani kısacası sitenize ilk adım olarak ziyaretçi trafiği sağlanmalı. Ardından Seo (arama motoru optimizayonu) standartları ile yola çıkılmalı. Bir sitenin meta ayarları, içerik metin optimizasyonu, siteye yerleştirilmiş görsellerin optimizasyonu, hazırlanmış sayfaların birbirine uyumluluğu ve bir o kadar da önemli olan hitap ettiği hedef kitleye olan uyumluluk yani kullanıcı tarafında hazırlanan kullanıcı optimizasyonu gibi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç