Semum nedir?

Semum şu ayettende "Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Can'nı da (insandan) daha önce semum ateşinden yarattık." anlaşılacağı gibi bir tür ateştir.

Cinler insanoğlundan önce yaratılmıştır. Ayetteki "semum ateşi"hususunda, bazıları, "Bu, ateşin alevidir." demişler; bazıları da "O, öldürücü derecede sıcak olan sam rüzgarıdır." demişlerdir. Önceki ayetin de yardımı ile, İbareden anlaşılan bunun bir çeşit ateş olduğudur. Fakat, bedenin gözeneklerine, yani derideki o küçücük deliklere nüfuz edip, içine işlediği için buna, "semum" ismi verilmiştir. İnsanın içine işleyen rüzgara da bu yüzden "sam rüzgarı" denmiştir.

Bir rivayette, "Semum, dumansız ateştir. Yıldızlar da bu ateşten yaratılır." denmiştirki, bu, "semum ateşi" ile geçen ayetteki "ateşin marici" nin aynı olduğunu gösterir. Buna göre aynı şeyi anlatan bu kelimelerden biri, o ateşin yalın, saf ve dumansız bir ateş olduğunu, diğeri de yakıcı ve kavurucu olduğunu anlatmış olur. Alusi "semum ateşi" ni, "fevkalade hararetli ateş" diye tefsir ederken buna işaret etmektedir. Ayrıca semum şeytanın kölesidir ve şeytanı efendisi olarak görür.

İslam dini inancına göre insanlar kuru bir çamurdan yaratıldı ve insanoğlu yaratılmadan önce dünya üzerinde yaşayan bir takım yaratıklar vardı. Bu yaratıklar kızgın ateşin dumansız alevinden yaratılmış ve daha sonra korkunç bir zehirle birleştirilerek Semum halini almışlardır. İnsanlar dünya üzerine geldikten sonra başta şeytan olmak üzere bazı Semumlar insanları kıskanıp onlara türlü kötülükler yapmaya başlamış

Semum sözlükte "zehirli şey" anlamına gelmektedir. Semum insanın tüm gözeneklerine kadar girip onları zehirleyen çok tehlikeli bir yaratık olarakta bilinir.

Semum 8 Şubat 2008 tarihinde vizyona girmiş Türk yapımı bir korku filminin adıdır. Filmin yönetmeni Hasan Karacadağ'dır. Filmin başrol oyuncuları Burak Hakkı, Nazlı Ceren Argon, Ayça İnci, Sefa Zengin'dir.

Dış bağlantılar

Semum Filmi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç