Self servis nedir?

Alıcının, satış elemanının müdahalesi ol­maksızın alışveriş yapması usulü, kendin al, kendin seç al, kendin pişir kendin ye gibi. Self servis sisteminde, satıcı memur yoktur. Müşteri alacağını kendi seçer. Bedelini mağazadan çıkarken öder. Sistemin iki avantajı vardır. Birincisi, satış masraflarım azaltmasıdır. Satış masrafları, malı derhal alınabilecek durumda hazırlamağa ve hırsızlığı önleyici kontrollere inhisar etmektedir.

İkincisi, serbest bırakılan müşterinin daha fazla mübayaa yapmak eğilimini göstermesidir. Self-service lokantalarında ve mağazalarında, müşteri başına ortalama harcama miktarı diğer benzeri işyerlerinden yüksektir. Sistemin başlıca iki sakıncası kaydedilmiştir. Birincisi, müşterilerin malları ellemeleri, yerlerini değiştirmeleri ve tezgah düzenini bozmalarıdır. İkincisi, hırsızlık oranının yüksekliğidir. Self- Service mağazalarında, alınan ve satılan mallar bakımından, envanter farkı normal iş yerlerin- dekinden daha açıktır.

Sözlükte "selfservis" ne demek?

1. Kafeterya, mağaza gibi yerlerde alıcının, görevli bir satıcının aracılığı olmaksızın kendine hizmet ettiği satış yöntemi.
2. Bu yöntemin uygulandığı işletme.

Selfservis kelimesinin ingilizcesi

n. self service
Köken: İngilizce

Alıcının, satış elemanının müdahalesi ol­maksızın alışveriş yapması usulü, kendin al, kendin seç al, kendin pişir kendin ye.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç