Seksoloji nedir?

Cinsiyetin ve cinsiyetle ilgili psikofizyolojik konuları inceleyen bilgi koludur. Psikoloji, psikiyatri, pedagoji, sosyoloji gibi bilim dallarında cinsi araştırmalara büyük önem verilmesi, zamanla seksolojinin önemini artırdı. Böylece modern insanın hayatında gittikçe faydalı bir rol oynamaya başladı. Bugünkü pedagoji çocukta da cinsi eğitime büyük önem verir. Cinsiyet, hayatın kaçınılmaz unsurlarından biridir. Bu sebeple seksolojinin başlangıç noktası çocuklara uygulanacak cinsi eğitimdir.

Seksolog nedir?

Bir seksolog cinselliğe bilimsel bir bakış açısıyla bakar ve insanların cinsel hayatlarında neler yapıklarını ve bunların onlara neler hissettirdiğini anlamaya çalışır. Bir seksolog geniş bir açıdan bakarak insanların cinsel davranışlarını ve onların cinselliğine etkili olan bir çok etmeni, insanların davranışları ve duyguları üzerinden öğrenir.

Klinik seksolog nedir?

Bir klinik seksolog'un ( seks terapisti), insanların kendi cinselliklerini kabul etmelerini sağlamalarına ve kendi cinsel hedeflerini anlamalarına yardımcı olmaya çalışarak, cinsel danışmanlık yapar. Seksologlar olumlu bir seks algısına sahiptirler ve biyolojik, psikolojik, sosyolojik, antropolojik ve de tarihi unsurları değerlendirerek geniş bir bakış açısı oluştururlar. Hastalarını yargılamadan pedagojik bir yaklaşımla onların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurlar, bu hastalarının cinselliğinin nasıl olması gerektiği hakkında hiç bir ön yargıda bulunmamak demektir.

Modern bilim ve seks

20.yüzyılın ilk seks araştırıcılarından biri Richard Freiherr von Krafft-Ebingdir. Kitabı Psychopathia Sexualis1886 yılında basılmıştır. Kitapta bir dizi seksüel anomali durumu hakkında bilgi verilir. 20.yüzyılın başlarında ünlü psikolog Sigmund Freud seksüellik teorisi geliştirmiştir. Freud`un iki öğrencisi Wilhelm Reich ve Otto Gross benzeri alanlarda çalışmalar yapmışlardır. Magnus Hirschfeld 1919`da Berlin`de Institut für Sexualwissenschaft (Institute for Sexology) kurmuştur. Nazileriktidarları döneminde Enstütüyü yok etmiş ve enstitünün kütüphanesini yakmışlardır. 

1947`de Alfred Kinsey ABD, Bloomington`da Indiana üniversitesinde seks araştırmalarını başlatmıştır. Bu araştırmalar daha sonra seks, cinsiyet gibi konularda araştırmalar yayınlayan Kinsey Enstitüsünün kurulmasına yol açmıştır. Masters ve Johnson 1966`da Human Sexual Response ve 1970`de Human Sexual Inadequacy adlı kitaplarını yayınlamışlardır. Kitapları çok satanlar listesine girmiştir. 1978`de Masters & Johnson Enstitü kurulması için de ön ayak olmuştur bu başarı.

1990`da Dünya Seksoloji Kongresinde cinsel sapıklıkların sapma olarak değiştirilmesine karar verildi. Tıp doktoru Fritz Klein seksüel yönelimle ilgili daha karmaşık ve çok boyutlu bir sistem geliştirmiştir. Biseksüel Seçenek adlı kitabını 1978`de yayınlayan Klein 1998`de Biseksüellik hakkında araştırmaları desteklemek amacıyla the American Institute of Bisexuality (AIB) kurmuştur.

Sözlükte "seksoloji" ne demek?

1. Cinslikle ilgili sorunların incelendiği bilim, cinslikbilim.

Seksoloji kelimesinin ingilizcesi

n. sexology
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç