Sehiv secdesi nedir?

Sehiv kelimesi "sonucu bakımından çok önemli olmayan yanlışlık, yanıltı" anlamına gelmektedir.

Secde kelimesi ise "namaz kılarken alnı, el ayalarını, dizleri ve ayak parmaklarını yere getirerek alınan durum" anlamına gelir.

Sehiv secdesi; Yanılma secdesi manasına gelir. Hanefi mezhebinde namazın farzlarından birinin geciktirilmesi, vaciplerinden birinin terk edilmesi yani namazın kusurlu kılınması halinde bu kusuru düzeltmek mahiyetiyle namazın sonunda yapılması gereken secdeye verilen isimdir.

Sehiv secdesini gerekli kılan haller nelerdir?

1. Fatiha'dan sonra zamm-ı sure okumadan rüku'a gitmek. Rüku'da iken hatırlarsa, doğrulup sureyi okur, sonra tekrar rüku'a gider. Namazın sonunda da sehiv secdesi yapar.

2. Unutarak Fatiha'yı iki kere okumak.

3. Vitir namazlarının tekbir ve kunut duasını unutmak. Rüku'da iken hatırlasa, doğrulup kunut okumaz. Sonunda sehiv secdesini yapmakla yetinir.

4. Dört rek'atlı namazlarda, iki rek'at kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rek'ata kalkmak, yani, ilk oturuşu terketmek. Bu durumda bakılır: Eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya daha yakın bir durumda ise, oturmaz; namazı bitirip sonunda sehiv secdesi yapar. Eğer oturmaya daha yakın bir halde ise, oturur; sonunda da sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise, namazı bozar.

5. Birinci oturuşta Tehıyyat'ı okuduktan sonra hemen kalkmayıp salavatları ve duaları okumak yahut da bir rükün eda edecek kadar gecikmek. Bu durumda eğer salavattan okunan kısım bir cümle teşkil eder ise namazın sonunda sehiv secdesi yapılır. Fakat okunan kısım bir cümle teşkil etmemişse, sehiv secdesine gerek yoktur.

6. Dört rek'atlı farz namazlarda, son rek'atta oturmaksızın beşinci rek'ata kalkılacak olsa, beşinci rek'atın kıyam, kıraet ve rüku'u tamamlanıp secdeye gidilmedikçe, dönüp tekrar oturulur. Tehıyyatdan sonra selam verilip sehiv secdesi yapılır. Çünkü bu durumda farz olan son oturuş te'hire uğramıştır. Fakat beşinci rek'at için secde yapılmış olursa, bu namaz nafileye döner. Artık buna bir rek'at daha ilave ederek, 6 rek'atlık bir nafile namazı kılınmış olur. Dolayısıyla sehiv secdesi de gerekmez. O farzı yeniden kılması gerekir.

7. Dört rek'atlı bir farz namazın son ka'desinde teşehhüd miktarı oturduktan sonra kalkan kimse, hemen oturup selam verir. Tekrar Tehıyyat okumasına gerek yoktur. Hatta oturmadan ayakta bile selam verebilir. Zira farz olan oturuşu yapmıştır. Yalnız ayakta selam vermekle sünneti terketmiş olur. Sonunda ayrıca sehiv secdesi de lazımdır. Çünkü selam te'hire uğramıştır.

8. İmama sonradan yetişen kimse, kendi kıldığı rek'atlar içinde hata yaparsa, o hatası için sehiv secdesi yapar.

9. İmamın, açıktan okuması vacib olan yerlerde gizli; gizli okuması vacib olan yerlerde de açık okuması... Mesela öğle namazında Fatiha ve zamm-ı sureyi sesli okuması, akşam namazında da içinden okuması gibi. Namazdaki tesbih ve tekbirlerin cehren okunması, sehiv secdesini icab ettirmez.

10. Namaz içinde Fatiha okunduktan sonra hangi ayet veya sureyi okuyacağı bir müddet tefekkür edilse, sehiv secdesi icab eder. Çünkü vacib te'hire uğramıştır. Bu süre bir ayet okuyacak kadar veya bir rükü ve ya secde yapacak kadar bekleme süresi esas alınır.

11. Ta'dil-i erkanın terki, sehiv secdesini gerektirir.

12. Namazda sehiv secdesini icab eden birkaç hatadan dolayı tek sehiv secdesi yeterlidir.

13. Herhangi bir namazın bir rüknünü tekrar etmek, sehiv secdelerini gerektirir.

Sehiv secdesi nasıl kılınır?

Son oturuşta yalnız "Tahiyyat" okunduktan sonra iki tarafa selam verilir.

Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek secdeye varılıp üç kere " Sübhane Rabbiye'l-ala" okunur. sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır.

Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar "Allahu Ekber" deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez " Sübhane Rabbiye'l-ala" okunduktan sonra "Allahu Ekber" denilerek kalkılır ve oturulur.

"Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena atina" okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa selam verilir.

Dış bağlantılar

Namaz nedir?

Secde nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç