Sedef nedir?

Midye, istiridye gibi yumaşakçaların kabuklarının beyaz ve parlak olan iç kısmıdır. Sert bir maddedir. Beyaz ışığı çözümler, gökkuşağında görülen çeşitli renklere ayırır. Eski çağlardan beri süslemelerde ve süs eşyalarının yapımında kullanılmıştır. Doğu ve Türk sanatında sedef kakmacılığı başlı başına bir sanat kolu olarak gelişmiştir.

Sedef, yumuşakçaların vücudunu saran ve manto denilen zarın kabuk salgısıdır. Bol miktarda kalker ihtiva eder. inci de, sedef yapısında olup bileşiminde % 92 kalsiyum karbonat mevcuttur. Düğme yapımında, süslemede ve kakma yapmada kullanılır. Sert bir madde olup, beyaz kısmı ışığı çözümler. Bu da gökkuşağındaki renklerin sedef üzerinde görülmesine sebep olur. Amerika’da tatlı su nehirlerinden çıkarılan midye kabukları, ince özel testerelerle kesilerek, sedef plaklar elde edilir. bazen binlerce ton kabuk bu maksat için kullanılır.

sedef

Mississippi Nehrinin midye kabuklarından kıymetli sedef düğmeler yapılır. Bazı bölgelerde salyangoz kabuklarından da istifade edilir. Bir kısım karındanayaklılar (Gastropoda) beyaz veya kırmızı, bir kısmı da parlak yeşil veya sarımtrak yeşil sedef ihtiva ederler. Deniz kulağının (Holiotis) türlerinde pembeden mora kadar çeşitli renkte sedeflere rastlanır.

Sedef eski çağlardan beri süslemecilikte kullanılmıştır. Özellikle Doğu ve Türk sanatında sedefçilik alanında çok güzel eserler meydana getirilmiştir. Sedef kakmacılığı zamanla başlıbaşına bir sanat olmuştur. Sanatkarlar, marangozlar, kutu, kapı, pencere süslemesinde sedefi kullanırlar. Ayrıca Kur’an-ı kerim mahfazası, rahle, tüfek, tabanca, ağızlık gibi eşyaların süslenmesinde fazlaca kullanılmıştır.

Sedefin iki çeşiti vardır: 1) Düz beyaz sedef, 2) Menevişli sedef. Sedefin, sedefçilikte kullanılmasında başlıca üç metod vardır: 1) Gömme işçiliği, 2) Mozaik işçiliği, 3) Yapıştırma işçiliği.

Sözlükte "sedef" ne demek?

1. Midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan, sedefçilikte kullanılan, pırıltılı, beyaz, sert bir madde.
2. Bu maddeden yapılmış ya da bu madde ile süslenmiş.

Sedef kelimesinin ingilizcesi

n. mother of pearl, pearl, nacre
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç