SDP nedir?

SDP; Sosyalist Demokrasi Partisi anlamına gelir ve kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Şu anki genel başkanı "Rıdvan Turan" dır. Sdp üyeliğe açık bir partidir. Partinin resmi rengi "Kızıl" dır.

Sdp kendini şöyle tanımlıyor: "İşçi sınıfının, emekçilerin, sömürülenlerin, ezilenlerin ve dışlananların ve onlarla aynı saflarda yer alanlar ile eşit, özgür, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya kurmayı isteyen herkesin partisidir."

Sdp haftada bir "Gelecek" adı altında bir gazete yayımlamaktadır.

SDP kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Sdp 22 Ağustos 2002 yılında Akın Birdal tarafından kurulmuştur.

sdp

SDP'nin kuruluş amacı

Sosyalist Demokrasi Partisi’nin amacı, insanın insan tarafından sömürülmesine ve ezilmesine, cinsler ve uluslar arasındaki eşitsizliğe, doğal çevrenin yağmalanmasına son verecek, insanın ve insanlığın ortak
kültürünün gelişiminin önündeki tüm engelleri ortadan kaldıracak olan, bayrağında "herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar" şiarlarının dalgalandığısosyalizmdir.

Sosyalizme bir dizi mücadele evresinden geçilerek, bütünsel ve kesintisiz bir devrimci süreç sonucunda; kapitalist toplumun devrimci tarzda aşılmasıyla, işçi sınıfının ve emekçilerin kendi iktidarı olarak sosyalist demokrasinin ilan edilmesiyle ve son çözümlemede bölgesel ve enternasyonal çapta ulaşabilir. Sosyalist Demokrasi Partisi, tarihsel referansını Marksizm’den alan, örgütsel işleyiş ilkeleri sosyalist demokrasi-çoğulculuk olan, devrimci enternasyonalist bir kitle partisidir. Parti, kendisini sol liberalizmden ve sol milliyetçilikten ayıran bütün sosyalistlerin birliğini savunur.

SDP'nin genel merkezi

Sdp'nin genel merkezi  Ankara'nın Kızılay semtinde bulunmaktadır.

SDP'nin yayın organı

Sdp'nin yayın organı "Sosyalist Demokrasi gazetesi" dir.

SDP'nin sloganları

Partimiz Sdp, Cephemiz HDK!
Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği!

Dış bağlantılar

Sdp Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç