SDHC kart nedir?

SDHC (Secure Digital High Capacity) yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi 32GB depolama kapasitesine kadar imkan taniyan SD kart çeşididir. Sadece SD kart versiyon 2.0 destekleyen cihazlar tarafindan desteklenmektedir. 4GB, 8GB, 16GB ve 32GB kapasiteli SDHC kartlar sınıfına girer.

İlk duyurusu Toshiba tarafından yapılmış card, veri aktarma hızına göre sınıflandırılmıştır örneğin class 4 saniye de 4mb veri aktarımına olanak tanır, SDHC kartlar SD kart yuvaları ve okuyucuları tarafından okunmamakla birlikte teknolojik olarak 32gb üst sınır görülmektedir.

SD kart ile SDHC kart arasındaki fark nedir?

SDHC'ler her anlamda SD'den üstün demek pek doğru bir ifade değildir. 4GB kaliteli bir SD, 4GB stabil olmayan bir SDHC'den iyi olabilmektedir. SDHC'nin en büyük getirisi, daha yeni tasarım teknolojisi nedeniyle, 4GB kapasite sınırının baya bi üzerine çıkabilmesidir.

Kartınıza, hd video gibi birim zamanda sağlam yazma hızı isteyen bir veri kaydediyorsanız ve kartınızın yazma hızı düşükse, bu işlem başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Yani birim zamanda ne kadar veri kaydetme ihtiyacınız varsa, kart tercihinizi ona göre yapmanız gerekmektedir.

Solda adaptörüne takılmış micro SDHC kartı görüyoruz. Diğer kart ise ADATA’nın Class6 kartı, bu kartta da Class6 yazısını görüyoruz ama turbo ibaresi de var. Demek ki bu kart Class6'nın hızını aşan bir performans sunacak ve kapasitesi 16GB. Class 6 bir SD kartın yazma hızı en az 6 MB/sn olmaktadır. Bu alanda şimdilik en yüksek değer Class 10 dur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç