SDHC nedir?

SDHC (Secure Disc High Capacity), ilk duyurusu toshiba tarafından yapılmış flash card, veri aktarma hızına göre sınıflandırılmıştır örneğin class 4 saniye de 4mb veri aktarımına olanak tanır. SDHC kartlar SD kart yuvaları ve okuyucuları tarafından okunmamakla birlikte teknolojik olarak 32 gb üst sınır görülmektedir.

Esas çıkış amacı, SD kartlardaki, sanıldığının aksine 2 gb değil 4 gb barajının, teknolojik tasarımı ile ilgili nedenlerden dolayı aşılamamasıdır. SD'lerde olduğu gibi SDHC'lerde de hız, güç tüketimi kriterlere göre kalite standartları vardır. SD'lerde bu kaliteye bağlı isimlendirmeler için her marka kendine göre ultra 2, extreme gibi ifadeler kullanmaktaydılar. SDHC'lerde bu biraz daha resmi hale gelmiştir.

Artık eski tarz isimler isteğe bağlı kullanılabilmekle birlikte, resmi olarak class 2, class 4, class 6 gibi isimlendirmeler kullanılmaktadır. Temelde bu isimlendirme saniyede tahahhüt edilen minimum yazma hızını belirtmektedir. Örneğin class 2 bir kart aldığınızda, bu kart saniyede minimum 2 megabayt yazmayı garanti etmektedir. Bu şu yüzden önemli ki eğer kartınıza, hd video gibi birim zamanda sağlam yazma hızı isteyen bir veri kaydediyorsanız ve kartınızın yazma hızı düşükse, bu işlem başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Yani birim zamanda ne kadar veri kaydetme ihtiyacı varsa, kart tercihi ona göre yapılmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç