SCCM nedir?

SCCM yani, System Center Configuration Manager, yönetimi merkezileştiren, organizasyon bazında neredeyse en önemli konfigürasyon bileşenlerini üzerinde barındıran çok yönlü bir System Center ürünü olarak orta ve büyük çapta şirketler tarafından rabet gören bir üründür.

İşletim sistemi dağıtımı, uygulama dağıtımı, update dağıtımı gibi özelliklerinin yanında organizasyonun envanterinin tutulmasında da oldukça başarılı bir üründür. Client yönetimi, raporlama gibi özellikleriyle de tutarlı bir organizasyonun en temel taşı haline gelmiştir.

SCCM ne işe yarar?

System Center Configuration Manager, manuel görevleri azaltarak IT üretkenliğini ve verimini geliştirir, yüksek değerli projelere yoğunlaşmanıza, donanım ve yazılım yatırımlarından maksimum faydalanmanıza imkan verir ve doğru zamanda doğru yazılımla son kullanıcı üretkenliğini geliştirir.

Configuration Manager güvenli ve ölçeklendirilebilir bir işletim sistemi ve uygulama yaygınlaştırması sağlayarak IT departmanının daha etkin çalışmasına olanak verir, istenen konfigürasyon yönetimini sağlar, sistem güvenliğini geliştirir, sunucu, masa üstü birimleri ve mobil cihazların daha kapsamlı varlık yönetimine olanak verir.

System Center Config Manager rolleri nelerdir?

System Center Config Manager (SCCM) hiyerarşisi planlanırken, yapıya en uygun olan roller seçilerek organizasyona entegre edilmesi gerekir. Planlama süresinde dikkat edilecek en önemli noktalar; WAN bağlantılarının hızı, kullanılabilir band genişlikleri ve bağlantı güvenilirliği, kullanıcıların sayısı, bölgelerin sayısı, kullanıcıların yoğun olduğu bölgelerdir.

Sistem gereksinimleri nelerdir?

Microsoft’un önerilerine göre Client sayısı 100.000’i aşmadıkça multiple site’lı bir yapıyı kurmaya gerek yok. Bunun yerine WAN bağlantılarını iyileştirip uzak lokasyonlara Distribution Point kurmak daha mantıklı.

Hemen hemen çoğu orta ve büyük çaplı organizasyon’da Secondary Site kurmak yerine, uzak lokasyonlara Distribution Point kurarak deployment aktivitelerini WAN hattı üzerinde schedule ediyor ve organizasyonu tek bir merkezden yönetiyor. Microsoft’ta gerekli olmadıkça bu şekilde bir konfigürasyonu öneriyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç