Sazan nedir?

Tatlı sularda yaşayan büyükçe bir balıktır. Kemikli - balıklar takımının sazangiller familyasındandır. Göllerde ve yavaş akan derelerde yaşar. Biçim ve renkleri yaşadığı ortama göre çok değişir. Genellikle boyu 30 - 40 sm., ağırlığı 2 - 3 kg. kadardır. 1 metre uzunluğunda ve 20 kg. ağırlığında olanlarına da rastlanır. Özellikle iri olanlarının eti çok beğenilir, yalnız fazlaca kılçıklıdır.

Anayurdu Asya’dır. On ikinci yüzyıldan sonra, Avrupa ve Amerika’nın tatlı sularında üretilmiştir. Sun’i balıkçılıkta önemli yer tutar. Göl ve yavaş akan derelerin dip sularında yaşar. Solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenir. Çoğunlukla boyları 1 metreden fazla olur. Ağırlığı 25 kg’dan fazla olanları da vardır. Her ısıdaki suya uyum sağlar. 3-30°C arasındaki sularda rastlanır. Aşırı soğuklarda toplu halde çamura gömülerek kış uykusuna yatarlar. Kışın ölmeden donabilirler. Su akıntısına karşı yüzebilirler. Kuyruğunu çeneleri arasına sıkıştırır, bıraktığında zemberek gibi boşanarak 3-5 metre sıçrayarak çağlayanları aşabilirler.

sazan

Pullu ve pulsuz birçok çeşiti vardır. Pullu türleri iri pulludur. Renk ve biçimleri yaşadıkları ortama göre değişir. Genellikle sırtı koyu yeşil, yanları ve karın altı yeşilimtrak kahverengidir. Küçük ağızlı kalın ve oynak dudaklıdır. Üst çenelerinden dört bıyık sarkar. Ağız dişleri yoktur. yutak (farinks) dişleriyle besinlerini öğütürler. Bıyıkları dokunma organı olarak görev yapar. Dipleri karıştırır, suyu bulandırırlar. Çevik ve hareketli balıklardır. Sürüyle dolaşırlar. Eti fazla kılçıklıdır.

İrileri iyi pişirildiğinde eti beğenilir. Nisan-haziran arasında yumurtlarlar. Yumurtaları bitkilere yapışır. Bir dişi, bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir. Yumurtaların çoğu diğer balıklar tarafından tüketilir. Ortam ısısına bağlı olarak en geç bir hafta içinde yumurtalar açılır. Üç yılda erginleşirler. Sazanların 100 yıl kadar yaşadığı söylenirse de, ömürleri normal olarak 40-50 yıl kadardır. Balıkçılar bunları harekete geçirmek için gürültülü sesler çıkarırlar. Ağla bol miktarda avlanırlar. Terkos gölünde 30 kg gelenleri vardır.

Sözlükte "sazan" ne demek?

1. Sazangillerden, avrupa, asya, ve amerika'nın tatlı sularında yaşayan, eti beğenilen kemikli bir balık (cyprinus carpio).

Sazan kelimesinin ingilizcesi

[Sazan Island] n. carp

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç