Sava

Tuna'nın en önemli kollarından olan bir nehirdir. Uzunluğu 400 km. Yatağı boydan boya Yugoslavya sınırları içinde kalır. İtalya sınırına yakın bir yerden çıkar. Belgrad'ın batısında Drina ile karışır. Yugoslavya toprakları içinde Tuna nehrine dökülür. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Tuna Nehri ile buluşur. Uzunluğu yaklaşık 990 kilometre olup havzası 95.719 km 2dir. Akarken, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Sırbistan olmak üzere toplam dört ülkenin sınırlarından geçer. Sava Nehri iki ana akarsuyun birleşmesi ile oluşur.

Sava Nehri iki ana akarsuyun birleşmesi ile oluşur. Sava Dolinka (sol) ve Sava Bohinjka (sağ) Slovenya topraklarında, Lesce adında bir kasabada birleşir. Bu noktadan Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Tuna Nehri'ne dökülene dek uzunluğu 945 kilometredir. Bunun 206 kilometresi Sırbistan sınırları içinde kalır. Alpler üzerinde ilk doğduğu yer olan Planica denen vadiden, Lesce'ye kadar tek başına aktığı da göz önüne alındığında uzunluğu 990 kilometre olmaktadır.

Tuna üzerinden sularını Karadeniz'e boşaltan nehir, Tuna Nehri'nin sağ kolları içinde en büyük olanı, tüm kolları içinde ise Tisa'dan sonra ikinci büyük olanıdır. Yugoslavya'nın var olduğu dönemlerde ülkeden geçen en uzun akarsu olma özelliğini taşıyan nehir, 1991 yılındaki dağılmanın ardından bugün toplam 4 ülkeden geçmektedir.

Sözlükte "sava" ne demek?

1. Haber.
2. Muştu, müjde.

Sava kelimesinin ingilizcesi

[Sava River] n. allegation, thesis, proposition, assertion, position, contention, pretension
v. dismiss, drive away, brush off, stave off, head off, get rid of, stop

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç