Sardalya nedir?

(Ateş balığı), eti makbul küçük bir balıktır. Kemikli - balıklar takımının hamsigiller familyasındandır. Sırtı yeşil üzerine mavi beneklidir, yanları mavi üzerine yaldızlı, karnı gümüş parlaklığındadır. Sürüler halinde dolaşır. Kış sonunda Akdeniz'de yumurtalarını bırakır. Mayıs başına doğru Çanakkale Boğazı'ndan geçerek Marmara'ya gelirler. İstanbul Boğazı'na kadar sokulurlarsa da Kavaklar'dan dışarıya, Karadeniz'e çıkmazlar.

Sardalya, sudan çıkınca en çabuk ölen balık olduğu için tuzlanarak fıçılara basılır, ya da teneke kutulara konup ağzı kapatılır. Yurdumuzda kutu sardalyacılığı özellikle Gelibolu'da, Çanakkale'de çok gelişmiş durumdadır. Büyük balıklara yem olduğundan kısa ömürlüdür. Atlas Okyanusu, Akdeniz ve Marmara’da yaşayan, hamsigillerden bir balık. En çok 25 cm boyundadır. Yandan basık vücudu füzeye benzer. Sırt derisi yeşil ve mavimtrak olup, siyah beneklidir. Vücudunun yanları ve karın kısmı gümüşi beyaz parlaklıktadır. Sürüler halinde açık denizlerde yaşar.

sardalya

Kışın derinlere iner. Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi, Manş, Baltık Denizi ve Akdeniz’de bol rastlanır. Akdeniz’de yumurtlayıp, mayıs başından itibaren ÇanakkaleBoğazından Marmara’ya da geçer. Dişsiz olduğunda planktonlarla beslenir. Pulları çabuk dökülür. Ağlarla yakalanarak taze veya konserve olarak tüketilir. Yurdumuzda da konservecilikte önemli bir gelir kaynağıdır.

Sardalyanın sağlığa olan yararları, tüm yaş grubundan insanlar arasında bu balığın oldukça popüler olmasını sağlamıştır. Peki, konserve sardalye sağlıklı mıdır? Bu balık hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.Besin değerleri kazanmanın pek çok yolu vardır. Bunlardan biri de sardalyadır. Sağlığımız için harikalar yaratabilen bir balık türüdür.

Hepimizin bildiği gibi balık oldukça sağlıklı bir gıda olmakla birlikte, sardalyenin kesinlikle kendine özel faydaları da vardır. Balık yağı da sağlıklı hücreler için gereklidir. Sardalyeler küçüktür, pişirmek ve yemek kolaydır. Örneğin domates sosu ile dolu konserve sardalya hızlı ve kolay bir yemek keyfi için kolay bir yol sağlar.

Sardalyanın faydaları

Faydaları sağlıklı bir kalpten yağ yakımına kadar değişir. Sardalyanın yüksek besin değerine sahip oluşunun insan sağlığını olumlu etkilediği düşünülmektedir. Sardalyanin genel sağlık için çok önemli olan vitamin ve mineral ile dolu olduğu gösterilmiştir. Önemli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, sardalye aşağıda verilen diğer besin elementlerini yüksek miktarda içerir:

Omega 3 temel yağ asitleri: Bu yağ asitleri kalbi çeşitli hastalıklardan korumada önemli bir rol oynamaktadır. Bu doymamış yağ asitleri iyi kolesterolü arttırır, yüksek kan basıncını düşürür ve genellikle kalp krizi ile bağlantılı olan kan pıhtısı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Omega 3 esansiyel yağ asitleri cilt dokusunu düzenlemeye yardımcı olur, kırışıklık oluşumunu önler ve böylece gelecek yıllar için cilt güzelliğini korur. Omega 3 esansiyel yağ asitleri için mükemmel bir kaynak arıyorsanız, sardalyeden daha iyi ne olabilir? Bir porsiyon sardalye 1 ile 1.7 gram arasında herhangi bir miktarda omega 3 yağ asidi sağlayabilir.

Hayvan çalışmaları omega 3 yağ asitlerinin kolon kanserinin daha fazla ilerlemesini durdurmak için önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, yüksek miktarda omega 3 esansiyel yağ asitleri içeren gıdalarla beslenmek kadınların meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Bazı çalışmalar sardalye gibi balıklardan elde edilen omega 3 yağ asitlerinin prostat kanserini önlemek için yararlı olabileceğini göstermektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sardalya kanseri önlemek için son derece yararlı bir besin olabilir.

D vitamini: Sardalye kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitamini bakımından zengindir. Diğer bir deyişle, D vitamini kemik büyümesi için temel teşkil eden sağlıklı kan kalsiyum seviyesini korumak için çok önemlidir.

B12 vitamini: Sağlıklı bir sinir sistemi için B12 vitamini alımı çok önemlidir. B12 vitamininin yeterli alımı enerji düzeylerini yükseltir. Ayrıca vücudumuzun sağlıklı kan hücreleri üretmek için de B12 vitaminine ihtiyacı vardır.

Kalsiyum: Sardalyede bulunan kalsiyum kemikleri sağlıklı tutmak için çalışır. Kemik gücünü en üst düzeye çıkarmak için egzersiz ile yeterli kalsiyum alımı eşit derecede önemlidir. Kalsiyum eksikliği -kemik erimesi (osteoporoz) gibi kemik hastalıklarının gelişiminin arkasındaki temel sebeptir.

Fosfor: Sardalye fosfor yönünden zengin bir kaç gıdadan biridir. Fosfor atıkların atılımını sağlayan böbreğin çalışma yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Ayrıca normal diş ve kemik oluşumu için, bu tür sardalye gibi fosfor kaynaklarının tüketilmesi gereklidir.

Kilo kontrolü: Sardalyenin bir diğer avantajı da düşük kalorileri olmasıdır. Bu nedenle sardalye, her zaman diyetlere dahil edilebilir. Sardalye tüketimi kilo kaybı için gerekli olan, metabolizma hızını artıran omega 3 yağ asitlerinin vücuttaki miktarını arttırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Ağırlığını azaltmak isteyen karbonhidrat bilinçli diyet yapan kişiler kesinlikle sardalyeden yararlanmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç