Sanal kart nedir?

Sanal kart; Kredi kartına bağlı olarak çalışan içerisinde limit bulunmayan ve gerçekte varolmayan bir kredi kartıdır.

Kredi kartları hayatımızda yerini aldığı günden beri hızla kullanımı artmıştır. Kredi kartlarının kullanımın ve limitlerinin hızla artması sonucunda kartların güvenliğide sorun haline gelmiştir.

İnternet ve e-ticaretin gelişmesiyle birlikte pos cihazları artık sanal hale gelmiş ve sanal pos adını almışlardır. Sanal pos sayesinide mevzuattaki taksit sınırlamasına göre internetten bir ürünü satın alıp taksit limiti sınırına kart taksit yaptırabiliyor hale gelinmişti.

İnternet, e-ticaret ve kredi kartı üçlüsü siber dolandırıcılar ilk hedef haline gelmiştir. Kredi kartı numaraları ve 3 haneli cvv2 kodu ele geçirilen bir kart ile rahatlıkla alışveriş yapılabiliyordu.

Öyle ki güvendiğini yerler bile kredi kartı bilgilerinizi kullanarak bu işlemleri yapabilirlerdi. Hiç beklemediğiniz bir anda kredi kartı limitiniz boşaltılması içten bile değildi.

Daha sonra bankalar çeşitli güvenlik önlemleri almaya başladılar bu güvenlik önlemlerinden biride sanal kart'tır. Konumuzun başında sanal kartın tanımını şu şekilde yapmıştık; "Kredi kartına bağlı olarak çalışan içerisinde limit bulunmayan ve gerçekte varolmayan bir kredi kartıdır."

Sanal kartlar oldukça işlevsel hale geldiler. Günümüzde bile halen sanal kart nedir bilmeyenler mevcut. Yazının devamında sanal kart ile ilgili önemli noktalara değindik umarız bir nebze olsun bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl sanal kart alabilirim?

Sanal kart alabilmek için ilk önce çalıştığınız bankanın internet bankacılığına başvurmalısınız. İnternet bankacılığına hesabınız işlem yapılmaya açıldığınıda bankanıza sanal kart başvurusu yapabilirsiniz.

Genellikle bankalar bir tane sanal kartı müşterisinin kullanımına hazır olarak sunarlar eğer ki hiç sanal kartınız gözükmüyorsa başvuru yapıp sanal kartınızı aktif hale getirmelisiniz.

Bazı bankalar en fazla 1 sanal kart sağlarken, bazı bankalar 1'den fazla sanal kart sağlayabilmektedir.

Sanal kartın özellikleri nelerdir?

1. Kredi kartı gibi 16 haneki kart numarası bulunur.

2. Kredi kartı gibi cvv2 numarası bulunur.

3. Limiti başlangıçta 0 TL'dir.

4. Asıl kredi kartınıza bağlı çalışır.

5. Asıl kredi kartınızla arasında hiçbir bağ yoktur.

6. Fiziksel olarak size teslim edilmez.

7. Ekstre gönderilmez yapılan harcamaları internet bankacılığından takip edebilirsiniz.

8. Belirli süreler için kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz.

9. Kullanımı son derece güvenlidir.

10. Günümüzde çokça tercih edilir.

11. Alışverişlerde asıl kartınızda sms onayı nasıl varsa sanal kartınızdada aynı güvenlik sistemi mevcuttur.

12. İstediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Sanal kartın avantajları nelerdir?

1. Kredi kartı bilgilerim ele geçirildi korkusu yaşamazsınız.

2. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

3. Limitini dilediğiniz zaman 0 (sıfır)'layabilirsiniz.

4. İstediğiniz zaman iptal edin yenisini açtırabilirsiniz.

5. Asıl kartınızla ilgili hiçbir bilgi vermek zorunda kalmazsınız.

6. Kaybedilme yada çalınma gibi sorunlar yaşamazsınız.

Sanal kart nerelerde kullanılır?

Sanal kart en çok internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılır.

Sanal kart nasıl çalışır?

Sanal kartınız eğer açıksa bankanızın interent şubesine girersiniz. Asıl kartınızın limiti 10.000 TL ise sanal kartınızın limiti 0 (Sıfır) TL'dir. Örneğin İnternette bir ürün beğenirsiniz ürünün bedeli 1000 TL'dır.

İnternet bankacılığı aracılığıyla sanal kartınıza 1000 TL aktarırsınız bu para aktarma işlemi için hiçbir ücret alınmaz. Bu 1000 TL parayı ister belirli saat dilimleri için aktarabilirsiniz. Örneğin; 1 saat, 3 saat, 8 saat, 24 saat. Parayı 1 saat için sanal kartınıza aktarırsanız 1 saat içerisinde alışveriş yapmazsanız 1000 TL limit sıfırlanarak asıl kartınıza bu para iade edilir. Süresiz olarak 1000 TL parayı sanal kartınıza aktarırsanız ancak sizin talimatınızla sanal kart limiti sıfırlanır bunları unutmayınız. İnternet bankacılığı ile sanal kartınıza 1000 TL aktardıktan sonra sanal kart bilgilerinizi bir kenarıya not alın.

Satın alacağınız ürünün ödeme sayfasına geldiğinizde adınız soyadınız, sanal kart numaranız, cvv2 kodu ile birlikte ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sanal kartınıza aktardığınız miktar 1000 TL fakat yaptığınız alışveriş 900 TL ise geriye kalan 100 TL eğer parayı belirli bir süreliğine kartınıza aktardıysanız o süre sonununda sıfırlanarak asıl kartınıza geri aktarılır.

Eğer parayı sınırsız süreliğine sanal kartınıza aktardıysanız kalan 100 TL sanal kartınızda kalır sizin internet bankacılığı aracılığıyla sıfırlamanızı bekler.

Sanal kart'ta en önemli nokta

Sanal kart'ta en önemli nokta eğer karta bir miktar para aktardıysanız bu parayı kullanmıyorsanız kullanmadığınız zamanlarda limiti sıfırlamanızdır. Diğer bir husus ise alışverişleriniz sonrası eve ekstre gelmemesidir. Yaptığınız alışverişleri sadece internet bankacılığınızdan takip edebilirsiniz.

Sanal kart'a yıllık aidat ödeniyor mu?

Hayır bankalar sanal kart için yıllık kart aidatı almamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç