Samur

Kürkü kıymetli bir hayvandır. Uzunluğu 60 sm.'dir. Esmer, kahverengi olan tüyleri ipek gibi yumuşaktır. Gerdanı turuncudur. Başı koni biçimindedir. Kulakları büyüktür. Avrupa, Asya ve Amerika'da yaşar. Kuyruk dahil 60 cm boyundadır. 10 yıl kadar yaşar. Su samuru ayrı bir türüdür. Konik başlı, ince uzun vücutludur. Sırtı koyu ve sarımtrak kahverengi tüylüdür. Gerdanı turuncu, alnı gri lekelidir. Kuyruğu hariç 45 cm olanları vardır. Kuyrukaltı bezlerinden kokulu bir sıvı salgılar.

Rusya’dan, Japonya’ya kadar olan geniş bir alanda rastlanır. Rus samuru olarak da bilinir. Çok çevik, hareketli ve avcı bir hayvandır. Genellikle gece aktiftir. Vaktinin çoğunu ağaçlarda daldan dala atlayarak geçirir. Kuş ve küçük memelileri avlar. Sansargillerin öbür üyeleri gibi samur da ayrım gözetmeden çok çeşitli hayvanları avlayıp yer. Kurbanları arasında tavşanlar, fareler, sıçanlar ve kuşlar sayılabilir. Avlanma dürtüsü tıpkı gelincik ve sansarlarda olduğu gibi çok güçlüdür.

Kurbanlarını yalnız aç olduğu zaman değil, sık sık yalnızca öldürmüş olmak için öldürür ve tümüyle tüketmeden bırakır. Samurlar yalnız yaşarlar. Çiftleşmeden sonra döllenmiş yumurtanın dölyatağı duvarına yuvalanması geciktiğinden gebelik dönemleri 250-300 gün kadar sürer.Bal, taneli ve kabuksuz yemişleri de sever. İpek gibi yumuşak tüylü postu, kürkçülükte çok makbuldür. Çoğunlukla her yıl sonunda, ininde 3-4 yavru yapar. Küçükken evcilleştirilebilir.

samur

Avrupa ve Amerika samurları, yabanıl yaşamlarında, dere ve bataklık kenarlarında dolaşır, buralarda hem karada, hem suda avlanır (kurbağalar, balıklar, kemiriciler, kuşlar), bir ağaç kovuğunda ya da terk edilmiş bir yeraltı ininde barınırlar. Amerika samuru, hem Amerika'da hem Avrasya’da yetiştirilir; beslenen bu hayvan yeniden yabanıl yaşama dönebilir (özellikle İskandinavya'da). Amerika ve Avrupa samuru oldukça zıt iklimlere (sözgelimi kışları soğuk, yazları oldukça sıcak iklimli yerlere) alışabilirse de sürekli sıcaklık ve kuraklık kürkünün kalitesini bozar.

Samurlar 10 ayda bir üreyebilirler: samur yetiştirilen yerlerde, erkek samur 3-5 dişiyi dölleyebilir; dişiler, ilkbaharda, bir batında ortalama 4-5 yavru yapar Yabanıl samurun kürkü kahverengi olduğundan, birçok ayıklanma gerçekleştirilerek dört temel renkten doğan bir dizi renk elde edildi: beyaz, siyahımsı kahverengi, soluk kahverengi ve gri. Yetiştirilen samur yavruları, postları olgunlaşınca öldürülür. Samurlar ancak çok büyük titizlik ve sabırla yetiştirilebilir; hayvanlar parmaklıklı kafeslere yerleştirilir ve yanlarına içecek konur.

Samurlara bakacak kişilerin çok dikkatli olması gerekir: çünkü çok saldırgan olurlar. Erişkin samur her gün 200 g et (balık, mezhaba altürünleri vb.) ve biraz da pişmiş tahıl yer. Belli başlı samur kürkleri arasında, Amerika’da üretilen “Emba” ve "Black-glama", İskandinav ülkelerinde üretilen "Sağa”, Rusya’da üretilen "Norka" sayılabilir. Samur kürklerin değeri, dünya üretimine, pazar talebine ve işleme tekniğine göre değişir. Samurun bacakları, boğazı, sağrısı ve kuyruğu da değerlendirilir.

Samur, kraliyet ailelerinin elbiselerinde kullanılan en tanınmış kürktür. En güzel deriler Sibirya'nın en soğuk yörelerinden elde edilir. Kuş tüyüne benzeyen hafif tüyleri, deriye bir bütünlük sağlamasının yanı sıra kürkü hafif, sıcak ve ipeksi yapar. En aranılan renkleri gümüş mavi, kahverengi gibi koyu renklerdir. Amerikan samurlarından çok seyrek de olsa doğal renkleriyle kullanılan kürkler elde edilir. Samur kürk genellikle koyu kahverengiye boyanır.

Sözlükte "samur" ne demek?

1. Samurgillerden, kuzey avrupa'da yaşayan, çok yumuşak ve ince tüylü, postu için avlanan küçük hayvan (martes zibellina).
2. Samur postundan yapılan.

Samur kelimesinin ingilizcesi

n. sable, weasel
Köken: Arapça

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç