Samsung hub nedir?

Samsung Hub, Samsung’un Müzik, Film ve TV, Oyun, e-Kitap, Eğitim İçeriği gibi hepsi Samsung cihazlarında yüksek kaliteli şekilde görüntülenmek üzere optimize edilmiş içerik sunan dijital eğlence mağazasıdır.

Samsung’un tüm Smart TV özellikleri altında topladığı bir birimdir.Smart Hub,Search All,Your Video,Social TV ve bazı modellerde Web Browser’i kapsar. Ve TV de erişebileceğiniz tüm özellikleri kapsar. Çok daha sade bir kullanıcı arayüzü sunan Samsung aynı zamanda içerikleri de sosyal, uygulamalar ve multimedya şeklinde kategorilendirerek daha kolay erişilmesini mümkün kılmış. Her bir ana kategorinin altında da yine farklı unsurlara kolay ulaşımı sağlayan sekmeler bulunuyor.

Sosyal kategorisi altında Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda takip ettiğiniz kişilerin profilini görebilir, onların durum güncellemesi veya içerik paylaşımlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca yine bu bölümden Skype aracılığıyla arkadaşlarınızı veya yakınlarınızı görüntülü olarak aramanız da mümkün kılınıyor.

Uygulama bölümü altında adından da anlaşılacağı üzere farklı işlere yarayan akıllı TV uygulamaları bulunuyor. Uygulamaların kısayollarına ait ikonların boyutları küçültülmüş, bir sayfa içinde daha fazla kısayolun görüntülenmesi sağlanmış. Üst bölümde yine Samsung’un tavsiye ettiği çeşitli uygulama kısayolları bulunuyor. Yine kullanıcılar Samsung Apps üzerinden diledikleri uygulamaları akıllı TV’ye indirebilecekler.

samsung hub

Uygulama bölümü içinde internet tarayıcısı da yer alıyor. Masaüstü internet deneyimini Samsung akıllı TV’lere taşıyan bu internet tarayıcısı yeni nesil Samsung akıllı TV kumandası yardımıyla rahatlıkla kullanılabiliyor. Dahili sanal klavye de son yazılanları hatırlaması bakımından güzel, eğer yanlışlıkla bir şeyleri silerseniz tekrar aynı şeyi yazmak zorunda kalmıyorsunuz.

Masaüstü internet tarayıcılarındakine benzer sekmelere sahip olan bu internet tarayıcısı sayfaları açma konusunda fena sayılmaz. Yalnızca Teknoblog’un üst bölümünü pek düzgün gösteremedi. Bu arada internet tarayıcısının sayfalara eklenmiş YouTube videolarını da gösterebilir olmasını fazlasıyla beğendik. Ancak bu tam anlamıyla TV’nin internet tarayıcısının Flash desteğine sahip olduğu anlamına gelmiyor. Ne de olsa YouTube Flash dışında farklı video formatlarıyla da oynatma işlemi yapabiliyor.

Multimedya bölümü altında müzik, fotoğraf ve video gibi içeriklere ulaşım imkanı sağlanıyor. Sadece Samsung akıllı TV’ye bağlanan bir sabit disk veya parmak sürücü üzerindeki dosyalar değil; SkyDrive veya Dropbox gibi bulut tabanlı depolama servisi veya TV ile aynı ağa bağlı diğer akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlardaki içeriklere de buradan erişmek ve görüntüleme ya da çalma işlemini gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca kaydedilen TV yayınları da buradan izlenebiliyor.

Tasarım açısından bakıldığında 2013 model Smart Hub’ın fazlasıyla sade olduğunu görüyoruz. Fotoğrafların daha fazla kullanılmış olması arayüzü biraz daha güzelleştirilmiş. Yatayda kaydırma deneyimi akıllara biraz olsun Windows 8’i getiriyor. Ayrıca farklı renk tonlarının kullanılmış olması da ortaya renkli bir deneyim çıkarmış. Arayüz geçişleri de oldukça düzgün, dikkate değer bir takılma gözlenmiyor.


Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç