Saman nezlesi nedir?

Daha çok bahar aylarında görülen allerjik bir nezledir. Yaradılışları bakımından çiçek tozlarına, koku ve küf gibi şeylere karşı aşırı duyarlı olanlarda görülür. Hafif ateş, burun akması, aksırık, uykusuzluk ve iştahsızlık başlıca belirtileridir. Tedavisinde önce hastanın hangi maddelerden etkilendiği araştırılır, sonra buna göre ilaç verilir. Antihistaminikler (allerji ilaçları), saman nezlesinin tedavisinde kesin sonuçlar verir.

Mevsimlik veya her zaman olmak üzere iki tipi vardır. Çiçek tozları, otlar, çimen ve küfler, mevsimlik; ev tozları ve yün ise parennial saman nezlesine sebep olur. Genellikle hastalar allerjik bünyelidir ve ailelerinde başka allerjik hastalık bulunur. Hastalarda bol sulu burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı, her iki gözde sulanma, kaşıntı ve yanma vardır. Gözler şiş ve kızarık, burun mukozası soluk mavimsi renktedir. Hastaların burun salgısı ve kanlarında akyuvarların eozinofil grubu artmıştır. Saman nezlesi yapan amilin (allerjinin) ne olduğu ise deri testleriyle tespit edilir.

Hastalığın etkili tedavisi yoktur. Hiposensitizasyon (duyarlılık azaltma) bazen faydalıdır. Allerjen, ilgili mevsimden 2-3 ay önce başlayarak gitgide artan dozda hastaya şırınga edilir. Böylece allerjene karşı bağışıklık kazanmış olur. Antihistaminler, efedrin ve fenil propanolamin faydalıdır. Sinirli ve gergin hastalara sakinleştirici (müsekkin) verilir. Bunlarla kontrol edilemeyen vak’alarda belirtiler devam ettiği sürece kortikosteroitler ağızdan veya teneffüs spreyleri halinde kullanılır.

Şüphesiz en iyisi allerjenden uzak durmaktır. O mevsimde allerjeni geçirmeyen maskeler kullanılabilir. Allerjen, ev tozu veya yün ise, tozsuz, yünsüz oda hazırlanmalıdır. Bütün örtü ve eşyalar, antijenik olmayan maddelerden olmalıdır. Oda süpürülmemeli, sık sık ıslak bezle silinmelidir. Battaniye ve yataklar pamuk veya mümkünse tamamen toz geçirmiyecek şekilde kılıflı olmalıdır. Sun’i boyalı gıdalar, meşrubatlar, boyalı sakız, dondurma, kuruyemiş fazla yenmemelidir.Hastalıkta bütün tedbirlere rağmen hiçbir zaman tam bir iyileşme olmaz. Allerjenle karşılaştırıldığı zaman yeniden atak olur.

Sözlükte "saman nezlesi" ne demek?

1. Daha çok bahar aylarında görülen, çiçektozlarına karşı alerjiden ileri gelen nezle, bahar nezlesi.

Saman nezlesi kelimesinin ingilizcesi

n. hay fever

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç