Salavat nedir?

Salavat; peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (sav) anmak, O’na selam göndermektir.

Salavat örnekleri

Aleyhisselam

Manası: Allahın selamı, onun üzerine olsun.

Sallallahu aleyhi ve sellem

Manası: Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.

Salavat konusunda Peygamberimizin hadisleri

“Kabrimi bayram yerine çevirmeyin. Bana salat ve selam edin. Çünkü nerede olsanız salat ve selamınız bana ulaşır.” (Ebu Davud, Menasik: 97.)

“Günlerinizin en üstünü cuma günüdür. O gün bana çok salat ve selam getirin. Çünkü sizin salat ve selamlarınız bana sunulur.” “Ey Allah’ın Elçisi,” diye sordular. “Sen ölüp de senden bir iz kalmadıktan sonra salat ve selamlarımız sana nasıl sunulur?” Peygamberimiz buyurdu ki: “Allah, peygamberlerin cesetlerini çürütmeyi toprağa yasaklamıştır.” (Ebu Davud, Salat: 201.)

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır; ümmetimin selamlarını bana ulaştırırlar.” (Müstedrek, 2:456, no. 3576.)

Salavat getirmenin önemi

Bilindiği üzere Efendimiz (sas) Hazretleri’nin adı anıldığında duyan her Müslüman’ın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevi unutulmaz bir vefa borcudur. Nitekim Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurulur:

"Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab Suresi 56) Veya “tam bir teslimiyetle ona teslim olun.”

Peygambere Allah’ın salat etmesi rahmet etmek; meleklerin ve bizim salat etmemiz de onun için rahmet duası etmek anlamına gelir. Onun rahmete erişmesi ise ümmeti olarak bizim rahmete erişmemiz demektir. Çünkü hayatı boyunca görüldüğü gibi onun bütün kaygısı ümmetinden ibarettir. Bir gece sabaha kadar ümmeti için Rabbine yakardıktan sonra Allah ona Cebrail ile “Biz seni ümmetin hakkında hoşnut edeceğiz ve asla üzmeyeceğiz” şeklinde haber göndermiştir. (Müslim İman: 346.) İsra Suresi 79. ayette de ona “Övülmüş Makam” adıyla şefaat makamının verileceği müjdelenmiştir ki bu durum bizi Allah’ın Resulü ile çok yakın ve sıcak bir ilişki içinde bulunmaya davet etmektedir. İşte salavat onunla bizim aramızda bu sıcak ilişkiyi kuran devam ettiren ve pekiştiren en önemli bir vasıtadır.

Sözlükte salavat ne anlama gelmektedir ?

1- Namazlar.

2- Hz. Muhammed'e ve onun soyundan gelenlere saygı bildirmek için okunan dua.

3- Yağlı güreşte, yarışmalardan önce cazgırın okuduğu dua.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç