Sahne nedir?

İzleyicilerin kolayca görebilmeleri için genellikle yerden belli bir ölçüde yüksek yapılan, oyun, müzik vb. gösteri yapılan sunulan yer.

Aktör ve aktristlerin ve performans sanatçılarının ihtiyacı olan boşluğu sağlar, seyircilerin odak noktasını oluşturur. Mimari yapıya göre sahne, genellikle yükseltilmiş bir alandan veya birkaç farklı alandan oluşabilir. Özellikle tiyatro binalarında sahne sabit bir unsur olmakla beraber, kaldırılabilen sahneler de vardır.

Kullanım amacına ve hitap ettikleri seyirciye göre sahneler dörde ayrılır. Batı kültürlerinde en yaygın olan sahne formu Proscenium`dur. Bu türde seyirci sahneye sadece bir cephesinden bakar. Sahnenin gizlenmiş diğer üç cephesi sanatçılar ve teknisyenler tarafından kullanılır. Diğer tür Öne Çıkarılmış Sahne`dir. Bu sahne Proscenium`a benzemekle beraber, seyircilerin arasına doğru uzanır ve sadece arka tarafı gizlidir. Orta Sahne`de ise gizlenmiş bir cephe yoktur; seyirci sahnenin dört yanını da çevreler.

Sahne zaman, mekan, olay, tema/motif, içerik, kavram ya da karakter gibi araçlarla birleştirilmiş, tek ve kesintisiz bir dramatik eylem içeren birimdir. Genellikle birbirleriyle ilgili bir çekimler dizisinden oluşur. Ancak tek bir çekimden de oluşabilir. Örnegin şenlik ateşi filminin giriş sahnesi, Pulitzer ödülünü kazanan bir gazetecinin ödül töreninin yapıldığı binaya girişinden kürsüye kadar gelip ödülü kazanmasını sağlayan haberi anlatışına dek uzanan süreyi kapsayan tek bir çekimden oluşur.

Sözlükte "sahne" ne demek?

1. Bir oyun ya da filmin başlıca bölümlerinden her biri; gösteri sergilenen eğlence yeri ya da tiyatro.
2. Görünüm, görüntü; bir konu ya da çalışma çevresi, çalışma dalı.
3. Tanık olunan, gözlenen olay; izleyicilerin kolayca görebilmeleri için genellikle yerden belli bir ölçüde yüksek yapılan, oyun, müzik gibi her tür gösteri yapmaya uygun yer.

Sahne kelimesinin ingilizcesi

[Sahne (die) ] n. cream, fatty portion of milk which rises to the top, whipped cream, white edible cream placed on food
adj. scenic
n. stage, set, scene, setting, site, arena, boards
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç