Sadizm nedir?

Başkasının çektiği acıdan zevk alma illetidir. Ruh hastalıkları arasında önemli bir sapıklıktır. Cinsel alanda ise patalojik bir eğilimdir. 18. yüzyılda Fransız romancı Marquis de Sade, eserlerinde bu gibi tiplere çok yer verdiğinden bu sapıklığa onun adından türetilerek «sadizm» dendi. Bu yazar, kendi sadist faaliyetlerini yazıya dökmüş, tahrip ve zarar olmaksızın zevk almanın tabii olduğunu savunmuştur.

Sadizmin yalnız ortaya çıkması nadirdir. Genellikle diğer psikolojik bozukluklarla birliktedir. Bir teoriye göre insan sadistçe arzulara sahip olarak doğar, ancak çevre ve yetişme sonucu bu duygular değişir. Bunalıma düşen şahıslarda, çocukluktan kalma arzular tekrar ortaya çıkabilir. Kişi tarafından bu arzuların fark edilerek sıkı tedaviye geçilmesi, tedavideki başarıyı arttırır. Sadistik faaliyet ne kadar ilkelse, tedavisi de o derece zordur.

Sadizm; zamanımızda, geniş manada kullanılmakta ve cinsi yönü olmasa da, başkalarına eziyet çektirme sapıklığına denmektedir. İslamiyetin şartlarının yerine getirildiği cemiyetlerde, sadizm gibi kötü saplantılara rastlanmamaktadır. Aşırı sadistlik ise bir hastalıktır, suça meyil kazandırır ve kişinin bazen kendisine hakim olamamasına ve istemediği şeyler yapmasına sebep olabilir, böyle bir aşırılık varsa tedavi edilmesi şarttır.

Yalnız sadistlik makul ölçülerde olursa güçlülük ve ceza verme kapasitesi göstergesidir. Köleye ne kadar az duygu gösterirseniz ve ne kadar ağır cezalar verebilirseniz size itaati o kadar artacaktır. Sadist karakterdeki insanların ceza kıstası daha geniştir. Ama aşırılık içeren isteler de bulunuluyor, insan sağlığına zarar verecek uygulamalara hevesleniliyor ve bezen kişi kendini kaybediyorsa bu bir hastalık boyutudur, hiç bir paylaşıma girmeden tedavi edilmelidir.

Sadizmin, yani kişinin başkasına acı ver­mesinden zevk duyma halinin, mazoşizmle, yani kişinin kendisine eziyet edilmesinden zevk alması durumuyla birleşmiş olmasına ise sadomazoşizm adı verilmektedir. Başka bir deyişle, sadomazoşizm, kişinin başkası­na acı çektirme ve buna bağlı olarak da, kendisini cezalandırma gibi, hem dışa ve hem de içe yönelik iki sapkın faaliyet ya da hareketin birleşimi veya karşılıklı ilişkisin­den doğar.

Sözlükte "sadizm" ne demek?

1. Başkalarına acı çektirme yoluyla cinsel doyum sağlama biçiminde kendini gösteren bir tür sapıklık, elezerlik, sadistlik.

Sadizm kelimesinin ingilizcesi

n. sadism
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç