Sözlükte “Rumuz” ne demek ?

1. Remiz
2. Gizli biçimdeki anlamları içeren sözcükler ve işaretler bütünü

Köken: Arapça

Cümle içerisinde kullanımı

“Kendisini ifade eden rumuzu seçmekte hiç zorlanmadı.” (1.anlamına göre)
“Çoğu konuda rumuz kullanarak bize bir şeyler anlatmaya çalışıyordu.”  (2. anlamına göre)

Rumuz Ne Demek ?

Diğer isimleri “lakap”, “ayama”, “takma ad” gibi kelimelerden oluşan rumuz; bir bireyin gerçek isminin yerine bilinçli olarak başka bir kelime ya ya da isim kullanması durumudur.

Rumuz kullanılmasının en büyük sebebi bireyin bulunduğu ortamla ya da şahsi olarak bir takım gerekçelerle kendi ismini paylaşmaktan çekinmesidir. Bunun yerine kullandığı rumuzlar da illa ki bir isim olmak zorunda değildir. İstenilen skaladan istenilen şekilde seçilecek bu rumuzlar tamamen bireyin şahsi isteğine bağlıdır.

Buna en basit örnek yakın geçmişte çok popüler olan gazetede köşe yazarı olan Güzin Abla’ya yazılan mektuplarda mektubu gönderen 10 kişiden 8-9’unun rumuz kullanarak derdini açıklamasıdır. Bunun yanında yine bir gazetede cinsellik hakkında eğitici bilgiler veren Haydar Dümen’e yazılan mektuplarda bireylerin hepsi rumuz kullanmıştır.

Rumuzun şuanda tüm dünyada bilgisayarla da ilgili bir terim olduğu da bilinen bir gerçektir. İngilizcesi “nickname” olan rumuz tüm sosyal hesaplarda, online oyunlarda, blog sitelerinde; kısacası bir portalda kişinin her ne hizmetten yararanacaksa bu hizmetten yararlanma sürecinde kendi ismi yerine seçtiği rumuzla işlem yapması durumudur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç