Rulet nedir?

Çıkış yeri İtalya olarak bilinen Fransa’da gelişen ve bütün dünyaya yayılan eski bir kumar oyunu. Ciltçilikte kullanılan disk biçimindeki yaldızlara demirleriyle; grafik sanatıyla uğraşan foto-gravürcülerin provalar sırasında bazı küçük düzeltme ve tesviyeler yapmak için kullandıkları çarklara; oymacılık sanatıyla uğraşanların tahtayı oymak için kullandıkları küçük dişli çelik disklere; terzilerin, postacıların vb. kimselerin kullandıkları çark şeklindeki dişli aletlerin hepsine rulet ismi verilmektedir.

Kumar ve şans oyunlarından biri olan rulet, on sekizinci yüzyılda İtalya’da ortaya çıktı. On dokuzuncu

yüzyılda ise Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’daki bütün kumarhanelerde oynanmaya başlandı. Diğer kumar ve şans oyunları gibi ruletin de kendine has bir oyun şekli mevcuttur. Ayrıca Rusya’da revolvera(toplu tabanca) ile yapılan düello (yahut bahis) şeklidir. Tabanca topuna sadece iki merminin rasgele sürülmesi temeline dayanır. Buna Rus ruleti denir. Avrupa ve Amerika’da oynanan ruletler kendilerine has özellikler taşımaktadır.

Sözlükte "rulet" ne demek?

1. Bir bilyenin, dönmekte bulunan bir tepside yazılı numaraların biri üzerinde durmasıyla kazananı belirten kumar aracı ve bununla oynanan kumar.
2. Postacıların, terzilerin vb.'nin kullandığı dişli, küçük demir çark.

Rulet kelimesinin ingilizcesi

n. roulette
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç