RTSP nedir?

RTSP Real Time Streaming Protocol, gerçek zamanlı akış protokolü anlamına gelir. İletişim sistemlerinde içeriği tek noktaya yayın akışı olarak göndermek için tasarlanan bir denetim protokolüdür. Bu, ses ve video içeriği gibi gerçek zamanlı verilerin gönderilmesini denetlemek için özel olarak oluşturulmuş uygulama düzeyinde bir protokoldür. Düzeltmeye yönelik bir aktarım protokolü üzerinden uygulanır. Dizinli Windows Media dosyaları üzerinde durdurma, duraklatma, geri sarma ve ileri sarma gibi yürütücü denetim eylemlerini destekler.

RTSP, internet üzerinden yayın yapan medya sunucularındaki video ve benzeri içeriklerin (verilerin) oynatılması sırasındaki bir takım temel eylemlerin uzaktan sunucuya gönderilmesini sağlar (durdurmak ve oynatmak gibi). Bu sayede medya sunucusu üzerindeki bir medyaya uzaktan durdurmak veya oynatmak gibi bir takım temel eylemleri bu protokol ile yapabiliriz. Tabiki bunun için uygun bir player (oynatıcı) bulmamız gerekmektedir. Yani bu protokolü destekleyen oynatıcılar ile rahatlıkla bu özellikleri kullanabilirsiz (örneğin media player, realplayer gibi).

Bağlantı URL'si RTSP kullanıyorsa (örneğin, rtsp://sunucu/yayımlama_noktası/dosya), RTSP otomatik olarak içerik için en uygun gönderme mekanizmasını belirler. Sonra UDP'yi veya UDP'nin desteklemediği bir ağda TCP tabanlı bir protokol kullanarak, akışlı içerik göndermek için RTP protokolünü yönlendirir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç