Rss okuyucu nedir?

Rss okuyucu, genellikle haber sağlayıcıları ve çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir. Rss açılımı, rich site summary ve really simple syndication olarak bilinmektedir. Günlük haber ihtiyacını karşılamak isteyenler, onlarca internet sitesini ziyaret etmek için çoğu zaman saatler harcar: Siteye gitmek, haberleri aramak, okumak, gerektiğinde kaydetmek ve sonraki sayfaya geçmek vakit alıcıdır. Bir diğer seçenek ise haber gruplarına üye olmak. Bu sefer de e-posta adresinizi verdiğiniz için spam ve virüs gönderilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Rss okuyucuların faydaları nelerdir?

Rss'leri çoğu sitede görür olduk artık. Bu neyi ifade eder; o sitedeki gelişmeleri rss yayını ile rss okuyucu bir programdan veya rss okuma destekli internet araçlarından rahatça takip edebilmeyi sağlar. Şu an bir günde onlarca sitede onlarca yeni haber/gelişme çıkıyor ve yayınlanıyor. Bunların rahat takibi için rss kullanırız. Rss okuyucu programımıza birkaç siteden rss kaynağı belirterek tüm o sitelerdeki gelişmeleri anında tek yapıda özelleştirebileceğimiz yapıda kolayca görebiliriz. Hatta artık çoğu eposta okuyucu rss destekli geliyor, tarayıcılar rss okuyabiliyor. Hatta birçok cep telefonunda bile rss desteği konmaya başlandı.

Rss hizmeti sunan haber siteleri nasıl bulunur?

Bu teknolojiyi kullanan siteler sayfalarında Rss kısaltmasını veya üzerine tıklandığında sizi kendi Rss okuyucunuz aracılığyla habere ulaştıran renkli dikkat çekici XML yazıları kullanıyorlar. Ne kadar çok site rss çatısı altında toplanırsa, haber aramak da bu ölçüde kolaylaşıyor ve siz de gün boyunca daha önemli şeylere zaman ayırabiliyorsunuz. Haber kanallarının başka bir ilgi çekici özelliği ise web sitesi sahiplerinin işine yarıyor: Site sahipleri, istedikleri haberi kendi sitelerine rahatlıkla taşıyıp, haberi yayınlayan sitenin başlığı ve logosuyla birlikte ziyaretçilerin haber taleplerini karşılayabiliyorlar.

News feed’lere nasıl abone olunur?

RSS haberlerini rahatlıkla okuyabilmek için, haberi yayınlayan sitenin haber başlıklarını içeren XML verilerini günde bir defa veya daha sık alıp istenilen formatta gösterebilecek bir okuyucuya ihtiyaç var. Bu okuyucu, tercihe göre tek başına bir program, bir Outlook eklentisi veya internet tabanlı bir servis olabilir. Habere tıklamanız halinde haberin tümü yayıncının sayfasında, HTML sayfasının bütün değişik görüntüleme olanaklarıyla size sunulacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç