RPG oyun nedir?

RPG oyun türü tüm zamanlara damgasını vurmuş bir oyun türüdür. Role Playing Game‘in kısaltması olarak da tanımlanabilir. Bu tür oyunlar isminden de anlaşılacağı üzere Rol yapma üzerine kuruludur. Yani tamamen farklı bir evrende ya da dünyamıza benzer bir mekanda oluşturduğunuz karakter ile maceradan maceraya koşarsınız. Aynı gerçek  hayatta geliştirebildiğiniz yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi bu oyun türünde geliştirme imkanı bulursunuz.

Kısaca RPG oyun türü tamamen sizin oluşturduğunuz bir karakterle size farklı bir dünyada var olma şansı tanıyan eşsiz bir oyun türüdür. İlk RPG oyunu ilk gelişim ve antreman sistemini gözler önüne seren 1987 yapımı Dungeon Master isimli oyundur.

Bu oyun türünde göze en çarpan kısım karakter oluşturma özelliğidir. Kendi zevkinize göre oluşturduğunuz karakterinin adını, tipini hatta özelliklerini bile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu oyun türünde oluşturduğunuz karakterin yetenek ve tecrübe gelişimini öldürdüğünüz yaratıklar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Karakteriniz ile elde ettiğiniz başarılar ile tecrübe puanları kazanır ve seviye (level) atlarsınız. Seviye atladıkça becerileriniz de bu oranda gelişir ve daha güçlü  bir karakter haline gelirsiniz.

RPG oyunda olması gerekenler

• Bir konu/hikaye/senaryo.

• Belli özelliklere sahip karakter grupları (Soylular, köleler, rahipler, halk, esnaf, kahramanlar vs.).

• Karakterlere ait özellikler (para, saldırı, görünüm, zeka, sihirler gibi..) mutlaka bulunur.

• Bir harita. (Oyunun içinde geçtiği).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç