RPG nedir?

Role Playing Game. Yani rol oyunları. Bu sihirli dünya, gerçek dünyayı içinde barındırıyor.

Konular, gerçek yaşamda olabilecek ya da olmaya yakın olabileceği gibi bilim-kurgu da olabilir. Önemli olan bir hikayenin anlatılması. Evet her oyunda bir hikaye anlatılır ama RPG'lerde konu aslında oyundur. Tabi siz bu puzzlenin parçalarını tamamlarken kötülerle iyilerin savaşını da vermeniz gerekir.

RPG Oyunlarının hikayeden oluşması, kimi zaman bir kerelik oyunlar olarak değerlendirilmesine yol açar. Evet belki oyunu tamamladığınızda ve hikayenin sonuna ulaştığınızda oyunu tekrar oynamak istemezsiniz ama RPG'lerin özelliği aynı zamanda kolay hazırlanabilir olmasıdır. Evet sizlerde RPG hazırlayabilirsiniz.

Ultima Online'yi ayırmamız gerekir. O başlı başına farklı bir oyun. Olaylar birbirini takip eder. Yaşar ya da ölürsünüz. Oyunun kaderi oyuncunun elindedir ve bu şekilde olan RPG ve FRP'ler her zaman daha çok sürükleyicidir. Şu an Ultima Online yaklaşık 150 milyon insan tarafından bilinmekte ve oynanmaktadır.

Bu oyun türünde göze en çarpan kısım karakter oluşturma özelliğidir. Kendi zevkinize göre oluşturduğunuz karakterinin adını, tipini hatta özelliklerini bile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu oyun türünde oluşturduğunuz karakterin yetenek ve tecrübe gelişimini öldürdüğünüz yaratıklar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz. Karakteriniz ile elde ettiğiniz başarılar ile tecrübe puanları kazanır ve seviye(level) atlarsınız.

Seviye atladıkça becerileriniz de bu oranda gelişir ve daha güçlü bir karakter haline gelirsiniz. RPG oyun türü teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen Online oyun sektöründe de kendine geniş bir oyuncu kitlesi bulmuştur. Massive multiplayer online olarak bilinen birden fazla oyuncunun çevrimiçi bir Dünyada oynamasına imkan sunan yeni oyun sistemi ile birleşerek MMORPG adı altında da bir oyun türünü meydana getirmiştir.

MMORPG’lerdeki tek fark PC’ye karşı oynamak yerine kendiniz gibi gerçek insanlarla dolu bir evrende oynama imkanınızın olmasıdır. Çoğu oyuncuda yalnız başına oynamak yerine kendisi gibi insanlarla rekabet edebileceği MMORPG’lere büyük rağbet göstermektedir. Son dönemlerdeki en büyük MMORPG oyunlara örnek olarak; World Of Warcraft Online, Knight Online, Starwars The Old Republic Online, Silkroad Online, Metin 2 Online ve Lord Of The Rings Online’ı verebiliriz.

Olması Gerekenler

• Bir konu/hikaye/senaryo.

• Belli özelliklere sahip karakter grupları (Soylular, köleler, rahipler, halk, esnaf, kahramanlar vs.)

• Karakterlere ait özellikler (para, saldırı, görünüm, zeka, sihirler gibi..) mutlaka bulunur.

• Bir harita. (Oyunun içinde geçtiği)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç