RPC sunucusu nedir?

Uzak yordam çağrısı (RPC), bilgisayardaki bir programın sunucuda program çalıştırmasına olanak veren bir protokoldür.

Windows tanılama, RPC sunucusu hatası oluştuğunu belirlemenize yardımcı olabilir, ancak hatayı oluşturan bilgisayarı belirlemek zor olabilir.

RPC sunucusunda uzatılmış hata bilgilerini etkinleştirmek, asıl sorunu belirlemenin yanı sıra hatanın oluştuğu bilgisayarı belirlemeye de yardımcı olabilir.

Microsoft Windows NT tabanlı bilgisayara bir yazıcı eklemeye çalışıldığında, işlem tamamlanamadı RPC sunucusu kullanılamıyor hatası alınır.

Spoolss.exe ve spoolss.dll dosyaları %System Root %\System32 klasöründen eksik veya zarar gördüğünde bu sorun oluşabilir.

Bu sorunu gidermek için: 

Etkilenen bilgisayardaki %SystemRoot%\System32 klasörüne Windows NT 4.0 tabanlı başka bir sunucudan veya iş istasyonundan Spoolss.exe ve Spoolss.dll dosyaları kopyalanmalı. Geçerli veya uygun son Windows NT hizmet paketi uygulanmalı ve sonra bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

Uzaktan yordam çağrısı (RPC) hizmeti'ni otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlanmalı: Başlat'a tıklayın, ayarlar'ın üzerine gidin, Denetim masası'na tıklayın ve hizmetler'e çift tıklayın. Hizmet listesinde, uzaktan yordam çağrısı (RPC) hizmeti'ni tıklatın ve başlangıç'ı tıklatın. Altında başlangıç türü, otomatik' i tıklatın ve sonra tamam' ı tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç