Rozet nedir?

Genelde okul, dernek vb. müesseselerin sembolü olarak yakaya takılan değişik şekillerde yapılmış metal veya plastik işaretler. Su boruları ile ucuna takılan musluk arasındaki çirkin görünüşü kapamak için krom veya nikelden yapılan ortası delik daire şeklinde sac parçalarına da rozet ismi verilir. Kapı kolu ve anahtar yerlerini örten kol aynasının kullanılmadığı durumlarda kullanılan maden parçalarına, merkezde bulunan bir yıldızın etrafında değişik şekiller meydana getiren yıldız kümelerine de rozet denmektedir.

Rozet; Almanca, İngilizce ve Fransızcada aynı manaya gelen beynelmilel bir kelimedir. Reklam aracı olarak da kullanılmaktadır. Bilhassa batıda bu durumu çok yaygındır.

Rozet, okul, parti, dernek vb. müesseselerin kendilerine mensup kişiler arasında bir tanışma ve tanıtma vasıtası olmaktadır. Böyle müesseselerin kendilerine mahsus amblemleri vardır. Bu amblemlerin küçültülmüş şekilleri rozet halinde kendi üyelerinin yakalarına takılmaktadır. Üye

olmayanlar takamazlar.

Rozetin değişik şekilleri vardır. Bunlar, kağıttan, renkli kurdaleden, kartondan, madenden yapılmaktadır. Bu maddelerden yapılan rozetleri erkekler ceket veya buna benzer giydikleri eşyaların sol yakasına; kadınlar ise rozeti, çengelle sol göğüs kısımlarına takarlar. Genelde rozet takma usulü budur.

Yardım toplama işleriyle uğraşan dernek ve müesseseler de bazı günlerde kendilerini tanıtan rozetlerini yardım karşılığı halka takarlar.

Sözlükte "rozet" ne demek?

1. Yakaya takılmak için çeşitli biçimlerde yapılan, bir kuruluşun simgesi sayılacak ufak kağıt ya da metal nesne.
2. Musluğun, gizli döşenmiş boruya vidalandığı yerin çirkin görünüşünü kapatmak amacıyla kullanılan nikel ya da krom kaplanmış çember biçimli sac parça.

Cümle içinde kullanımı

Bir süs bir rozet gibi yakasına iliştirmiştir.
- Sait Faik Abasıyanık

Rozet kelimesinin ingilizcesi

[rozet (de) ] n. rosette, rosace
n. rosette, badge, pin
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç