Router nedir?

Route yön router da yönlendirici demektir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapmaktadır.

Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarına klavuzluk eder. Bir başka deyişle ağdaki ip paketlerini bir networkten başka bir networke taşımaya yarayan cihazlara router denmektedir. Yönlendirme için OSI (Open Systems Interconnection) yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır. Bir router'ın amacı gelen ağ paketlerini incelemektir. Paketlerin,ağdan geçmesi için en iyi yolu belirler ve switch'ten porta tam doğru bir şekilde gitmelerini sağlar. Router'lar büyük ağlarda trafiği düzenleyen en önemli aygıtlardır.

Router'lar hangi bileşenlerden oluşurlar

1. Rom

2. Ram

3. Motherboard

4. Cpu

Router Bilgi Protokolü

İngilizce Router Information Protocol, yani Router Bilgi Protokolü anlamına gelen RIP (Routing Information Protocol), bir TCP/IP ağındaki router'ların birbirini otomatik olarak tanımasında kullanılan bir protokoldür. Aynı zamanda uzaklık vektör algoritmasına dayanır ve IGP'nın(Interior gateway protocol) bir uygulamasıdır. İlk olarak XNS protokol kümesinde kullanılmış olup daha sonra IP ağ uygulamalarında kullanılmıştır.

Routing information protokol, en iyi yol seçimini yaparken tek kriter olarak hub sayısına bakar. Max. 15 Hub’ı kabul eder. 16’dan sonra destination unreachable hatasını gönderir. Router bu protokolde kendisine bağlı olan networkleri 30 saniyede bir komşu router’a bildirir. (Classfull bir protokoldür yani ip adresinin sınıfına ait subnet mask seçilerek gönderilir. Subnet mask girilmez diğer bir deyişle) Rip protokolünde çalışan bir router’ın routing table’ında hop sayısı 16 olanlar ulaşılamaz anlamına gelmekterdir.

Ağ topolojisindeki herhangi bir değişiklik, oraya bağlı olan yönlendirici tarafından sezilir ve yönlendirici yeni durum için değerlendirme yapar. Eğer daha iyi bir yol bulursa, önce kendi tablosunu günceller ve daha sonra komşularına yansıtır. Komşu yönlendiricilerde yeni durumu göz önüne alarak kendi tablolarını güncelleyip kendi komşularına haber verirler. Ancak değişikliği ilk yansıtan yönlendiriciye tekrar gönderilmemelidir. Böyle bir durumda kısır bir döngü oluşur.

Router markaları

1. Airties

2. Airlive

3. Allied Telesis

4. Asus

5. Aztech

6. Belkin

7. Cnet

8. Cisco

9. D-Link

10. Draytek

11. Edimax

12. EnGenius

13. Hp

14. Huawei

15. Inca

16. Juniper

17. Ladox

18. Linksys

19. Motorola

20. Netmaster

21. Ruckus

22. Smc

23. TP-Link

24. Teldat

25. Tenda

26. Trapeze Networks

27. Zyxel

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç