Rojava nedir?

Rojava; Derik'ten Efrin'e kadar olan yaklaşık 700 kilometrelik Kuzey Kürdistan'ın diğer tarafındaki coğrafya parçasıdır.

Suriye'nin Halep kenti yakınlarında bulunan bölge, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin yoğun yaşadığı bir yer. Bölgeye verilen ad, Kürtçede Batı anlamına geliyor. Bölge halkının Rojava Kürdistanı olarak andığı yer Türkçeye Batı Kürdistan olarak çevrilebiliyor.

Rojava Kürtleri, Suriye nüfusunun yaklaşık % 15'ini oluşturuyor. Suriye'de yaşayan en büyük azınlık gruptur. Sayıları yaklaşık 2 - 2.5 milyon civarındadır.

Rojava üç bölgeden oluşuyor

1. Cizre bölgesi: Bu bölge Dêrika Hemko Tirbespiyê, Girkê Legê, Amudê, Dirbêsiyê, Serêkaniyê ve Hesekê kentlerinde oluşuyor. Bölgenin şu an dörtte üçü Kürt yönetiminin denetiminde. Tüm kent merkezlerinde sivil ve askeri kurumlaşmalar bütünüyle son bir yıllık süre içerisinde ve önceki hazırlıklar ekseninde sağlanmış durumda. Bölgenin nufusu 2 milyon civarındadır.

2. Kobane bölgesi: Bölgenin Kuzey Kürdistan'daki karşılığı Suruç ovasıdır. Suruç merkezi Kobanê’ye 10-15 km mesafede bulunuyor. Köyler hemen karşı karşıya. Kobanê bölgesinde Til Ebyad, Eyn İsa, Menbec ve Cerablüs bulunuyor. Bölgede 500 binden fazla Kürt yaşıyor. Kent merkezi ve köylerin önemli bir kısmı Kürtlerin denetiminde.

3. Efrin bölgesi: Bölgenin Nüfusu 500 bin civarında ancak Suriye’nin diğer kentlerinde yaşanan son göçlerle birlikte nüfusu şuan ikiye katlanmış durumda. Nüfusun önemli bir kısmının Êzaz, Cebel Seman ve İdlip'te yaşadığı Efrin bölgesi tamamen Kürtlerin denetiminde bulunuyor. Rojava'daki bu üç kürt bölgesi PYD'ye bağlı askeri güç YPG'nin kontrolü altında bulunuyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç