RMB nedir?

RMB, (Renbinmi), Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi para birimidir. Uluslararası ISO kodu CNY, halk arasında kullanım adı Renminbi, yerel sembolü RMB'dir.

Dünya ticaretinde RMB’nin yeri

Nisan 2009 tarihinde Çin hükümeti, sınır ötesi ticarette renminbi (Yuan- CNY) kullanımına izin veren “Sınır Ötesi Yuan Ödeme Planı”nı açıklamıştır. Plan kapsamında oluşturulan yeni düzenlemeler doğrultusunda işletmelere sınır ötesi ticari faaliyetlerini renminbi (RMB) ile yürütme kolaylığı sağlanmıştır. Çin hükümeti, planın başlangıcından bu yana, RMB’nin uluslararası kullanımına destek olmak amacı ile plan kapsamında bir takım genişletmeler yapmıştır.

Çin Merkez Bankası (People’s Bank of China - PBOC), programın sınır ötesi dış ticaret akımlarında kullanımını hedeflemektedir. İmalat sanayinde dünya lideri konumunda olan Çin, hammaddeden ve enerji kaynaklarından, lüks tüketim mallarına kadar geniş bir ürün yelpazesinde güçlü bir konumda yer almaktadır.

2012 yılında Çin'in toplam ticaretinin (ithalat ve ihracatının) %12'si RMB olarak yapılmıştır, bu oran 2010 yılında %3'tü. 2015 ile 2017 yılları arasında Çin ile gelişen pazarlar arasındaki dış ticaret hacminin 2 trilyon USD seviyesine ulaşması, ilerleyen 5 yıl içerisinde ise RMB'nin tamamen konvertibl para birimi olması beklenmektedir.

RMB right mouse button nedir?

Çeşitli oyun veya program kullanımlarında karşımıza çıkan RMB'nin açılımı Right Mouse Button yani Türkçesi sağ mouse tuşudur. Türkçe olarakta kolaylıkla anlaşılacağı gibi RMB tuşu mouse'ın sağ tarafında bulunan tuştur.

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç