Ribon nedir?

Ribon termal transfer baskı yönteminde kullanılan, Rulo halindeki şerit filmlerdir.

Bir yüzeyinde belirli ısıda eriyen mürekkep (model ve özelliğine bağlı oranda reçine ve balmumu) bulunur, diğer yüzeyinde ise koruyucu ve taşıyıcı katman vardır. Termal transfer ribon üç katmandan oluşur. Ribonun orta kısmında film tabakası, bu tabakanın bir tarafında ısıyla sıvılaşan mürekkep, diğer tarafında da koruyucu tabaka bulunur.

Ribon yaklaşık 20 yıldır kullanılmaktadır. Termal transfer tekniği Kanji yazılarının basılabilmesi için bir  Japon firması tarafından bulunmuştur. 1980’ li yılların ortalarından itibaren çizgikod (barkod) teknolojilerinin kullanılmaya başlanmasıyla endüstri, sanayi ve ticarette kullanılma  ihtiyacı doğdu.

Termal ve Termal transfer tekniği üretim yapılan yerlede barkod ve diğer değişken bilgilerin basımında kullanılmaya en müsait tekniktir. Ribon, polyester film üzerinde katı halde bulunan mürekkep, termal yazıcı kafa aracılığıyla ısıtıldığında sıvılaşır ve etiket yüzeyine transfer olur. Böylece baskı yapılmış olur. İstenen kalitede baskı yapılabilmesi için ribonun, yazıcının ve baskı yapılacak malzemenin birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir.

ribon

Ribon makineye yerleştirilirken baskı kılavuzuna uygun bir şekilde takılmalıdır. Ribon makineye takılırken izlenmesi gereken yollar şu şekildedir. Baskı modülünün kapağı açılır, mevcut ribon yerinden çıkartılır yeni ribontakılır. Uygun bir şekilde takıldığından emin olduktan sonra baskı modülünün kapağı kapatılır.

Wax ribon

Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90' ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.

Genel amaçlı etiketlemede, raf ve kutu etiketlemede, tekstil ürünlerini etiketleme gibi kullanım alanı bulunmaktadır. Çabuk eridiğinden dolayı düşük ısıda baskı alınır. Alkol gibi dış etkenlere resin ribon kadar dayanıklı değildir.

Resin ribon

Resin ribonlar daha çok sentetik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahallıdır. Resin ribonlar en dayanıklı ribonçeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır.Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir.Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Resin ( reçine ) oranı  %98 ve wax (balmumu ) oranı  %2 si dir.Slwmat, Whitemat, Glosswhite, Japon Akmaz ve PP etiket çeşitlerinde resin ribon ile sorunsuz net baskıkar alınmaktadır.

Wax resin ribon

Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç