RF nedir?

RF, Radyo Frekans'ın kısaltmasıdır. Bir ses, görüntü, data, resim veya bilgiyi arada bir kablo vs bağlantısı olmadan bir başka yere göndermeye yarayan teknolojidir.

Bir verici ve bir alıcı gereklidir. Bu verici ve alıcı öyle olmalıdır ki , gönderececeğimiz veriye uygun bir band genişliğinde, frekans bandında ve modülasyon tipi uygun olmalıdır.

Yayıncılıkta ses, görüntü ve data gibi bilgiler daha yüksek frekanslı bir elektromanyetik dalga yardımıyla yayınlanırlar. Yüksek frekanslı dalgaya radyo frekans denilir. Bu dalga RF kısaltmasıyla gösterilir. (RF yardımıyla taşınan bilgi de ses ise AF, görüntü ise VFkısaltmasıyla gösterilir.)

RF bir vericide oluşturulur, modüle edildikten, mikser ve yükselteçlerden geçtikten sonra yayınlanır; yani alıcılara gönderilir. Yayın;

1. Yer vericileri ile yapılan karasal yayıncılık,

2. Yayın uydularıyla yapılan uydu yayıncılığı (DBS)

3. Kablo yardımıyla yapılan kablo yayıncılığı olabilir. Genellikle, antenden yayınlanan RF dalga olarak, kablodaki RF ise sinyal olarak nitelendirilir.

Yayıncılıkta kullanılan RF sinyalleri uluslararası anlaşmalarla saptanmıştır. Kullanım alanları karasal radyo ve televizyon yayıncılığının yanı sıra, uydu yayıncılığı, kablo yayıncılığı, halk bandı telsiz, navigasyon (hava trafik), navigasyon (deniz trafik), radyo link vb. çeşitli alanları kapsamaktadır.

Sözlükte "rf" ne demek?

1. Rutherfordyum'un simgesi.

Rf kelimesinin ingilizcesi

[RF (Radio Frequency) ] n. radioactive transuranic element; also called unniqualdium (Chemistry)
n. (also: Rf) rutherfordium, transition metal element, element that is ductile

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç