Rezidans nedir?

Rezidans dilimize İngilizceden geçen bir kelimedir. Türkçe; “konut, mesken, ikamet, konak” gibi anlamlara gelmektedir.

Bir emlakçılık terimi olarak ise; bir otelde alabildiğiniz hemen hemen her servisi alabildiğiniz konut demektir. Otel hizmetlerinin konut projelerine entegre edildiği bu sistem özellikle son yıllarda giderek adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.

Son teknoloji ile tasarlanan rezidanslar; genelde Amerika tarzı mutfak, beyaz eşyalı ve mobilyalıdır. Ayrıca rezidanslarda internet bağlantısı, klima, doğalgaz ya da yerden ısıtma sistemi bulunur. Kasa, ütü odası, çamaşırhane, restoran, kablolu televizyon, kuru temizleme ve alışveriş hizmetleri de rezidanslarda yer alır.

Rezidans'ı kimler tercih ediyor?

Genelde bekarlar, yabancılar, iş adamları ve sanatçıların tercih ettiği rezidansları son günlerde gelişen konut sektörü ile neredeyse her kesime hitap etmeye başladı diyebiliriz. Otelde kalmak istemeyen kısa bir süreliğine başka bir şehirde yaşamak durumunda olan kişiler rezidansları tercih ediyor.

rezidans

Rezidansta yaşamayı merak eden kişilerde rezidansları 6 ay ya da 1 yıllığına kiralayabiliyor. Rütbeli askerlerinde yaşamak için rezidansları tercih ettiği araştırmalar neticesinde ortaya çıkıyor. Rezidanslar genel anlamda bakıldığında daha çok ülkemizde bekar kadın ve erkeklere hizmet ettiğini söylemek daha doğru olacaktır. Sunduğu hizmetler nedeniyle bekarlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu konut tipi ayrıca iş adamları ve öğrencilerin de rağbet gösterdiği söylenebilir.

Rezidansın sunduğu hizmetler

Rezidansın sunduğu hizmetleri genel olarak bir otelin size verdiği tüm hizmetler olarak tanımlayabiliriz. Bunları biraz daha açacak olursak; öncelikle normal bir konut projesinde yer almayanlardan başlamakta fayda vardır. Normal bir sitede yaşadığınızı varsayarak sizi rezidansta bekleyen en önemli fark resepsiyon olacaktır.

Ayrıca vale hizmeti de size rezidansların sunacağı bir farktır.  Bunun yanı sıra; evde yemek yapımı, temizlik, onarım ve bakım, kuru temizleme, kat görevlileri gibi hizmetler de rezidansta kullanıcıya sunulan hizmetlerin arasındadır.

Rezidans dairelerin özellikleri

Rezidans daireler sunduğu hizmetlerin yanı sıra belli başlı özellikleri ile kullanıcıya tahsis edilmektedir. Bu özelliklerin başında mobilya ve beyaz eşya olarak tam donanımlı şekilde teslim edilmesini söyleyebiliriz. Ayrıca TV, uydu yayını, internet, doğal gaz ve klima gibi hizmetlerde paket halinde kullanıcıya sunulmaktadır.

Sözlükte "rezidans" ne demek?

1. Yüksek devlet görevlileri, elçiler vb.'nin oturmalarına ayrılan konut.

Rezidans ne demek? (Ekonomi)

(Residence) Fransızca "rĞsidence" kelimesinden gelir. Elçilerin ve devlet ileri gelenlerinin oturmalarına ayrılan konut.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç