Retro nedir?

Retro terimi; Otomobiller'de, astroloji'de ve modada oldukça sık kullanılmaktadır. Peki nedir bu retro? Retro; Kelime olarak Retrospective kelimesinden gelmektedir. "Geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmişi de kapsayan" anlamlarına gelmektedir.

Retro stili; Kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden popülerleşerek yaygın bir stil haline gelmesi anlamına gelmektedir.

Moda terimi olarak; Geçmişte belli bir dönemde yaygın olan türde giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir.

Astrolijideyse; Gezegenlerin "geriye doğru" hareketi için söylenen kelime anlamına gelmektedir.

Otomobillerdeyse; Geçmişteki otomobil tasarımlarını ve tasarım çizgilerini yeniden son kullanarak günümüzde ki teknolojiyle donatılması anlamına gelmektedir.

Retro tarzının bir çok alanda örnekleri karşımıza çıkmaktadır; Biz burada sadece Moda, otomobil ve astroloji alanları gördük. Ayrıca ayakkabı, saç vb. gibi alanlardada retro tarzına dönüş görülmektedir. Ayrıca retro tarzı bir pazarlama taktiğidir. Buna örnek verecek olursak son yıllarda "Retro ahize" diye bir terim çıktı, retro ahize ne diyecek olursanız eski ev telefonlarının ahizelerinin günümüz cep telefonlarına uyarlanmış halidir. Retro ahize örneğine buradan bakarak bu ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Retro otomobil örneği

Özel üretim yapan Wiesmann firması tarafından üretilen GT MF4 -S modelli özel retro otomobil

Retro moda örneği

Retro modası örneği

Retro modası örneği 2

Retro modası örneği 3

Sözlükte retro ne anlama gelmektedir?

Geriye, geriye doğru, geri, geçmişe, tersine, ters.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç