Resul nedir?

Kendisine kitap gönderilen peygambere Resul denir.

Kuran-ı kerim?de peygamber sözcüğünün yerine ?nebi? ve ?resul? kelimeleri kullanılmıştır. Arapçada nebi ?haber veren?, resul ise ?elçi, mesaj taşıyan kimse? anlamındadır. Terim olarak Nebi: Allah?tan vahiy almış, ancak kendisinse ayrıca ilahi bir kitap verilmemiş olan peygamberlerdir.

Nebiler kendisinden önce gelmiş olan resullerin kitaplarını tebliğ etmişler ve açıklamışladır. Örneğin Hz. Nuh, Salih, Yunus peygamberler nebidir.

Resul: Allah tarafından kendisine vahiylerden oluşan bir kitap gönderilen peygamberdir. Resullere nebi de denir. Ancak her nebiye resul denmez. Örneğin, Hz. Musa, Hz. Muhammed hem nebi, hem de resuldür.

Kur'an'da Nebi ve Resul

Nebi sözlükte haberci demektir, Resul de elçi. İstilahta ise Allah tarafından kendisine vahiy (mesaj) gönderilerek insanları uyarmakla görevlendirilen zata NEBİ denir. Bir kimsenin Nebi vasfını alabilmesi için  iki şartın birlikte bulunması gerekir.

1. Allah tarafından kendisine vahiy gönderilmiş olması.
2. Bu vahye uygun olarak insanları uyarmakla görevlendirilmiş olması.

Bu iki şart birlikte olmazsa nebi vasfını alamaz. Örneğin Hz. Musa’nın annesine vahiy edilmiştir fakat insanlara tebliğ etmekle görevlendirilmemiştir.

Sözlükte "resul" ne demek?

1. Haberci.
2. Kitaplı peygamber, yalvaç.

Resul kelimesinin ingilizcesi

n. envoy, prophet, patriarch
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç