Resif nedir?

Sıcak denizlerde yaşayan mercan adlı hayvanların iskeletlerinin birikmesiyle meydana gelen birikintidir. Resifler: Set resifi, Kenar resifi ve Atol olmak üzere 3 şekilde meydana gelir. Kenar resifleri, adından da anlaşılacağı gibi sahillerin hemen kenarında bulunur. Set resifleri sahilden biraz açıkta ve sahile paralel olarak uzanır. Atoller ise denizin ortasında, halka biçiminde adacıklar halinde belirir. Çok küçük atoller olduğu gibi çapları 60 km.'yi bulan atoller de vardır. Set resiflerinin de bazısı çok uzun olabilir. Avustralya'nın kuzeydoğu kıyılarına paralel olarak uzanan set resifinin uzunluğu 2.400 km.'dir.

Su hizasında bulunan kaya zincirlerine de resif ismi verilmektedir. Mercanların açık denizlerde teşekkül ettirdikleri birikintilere ise atol denmektedir. Resifler, sıcaklığı 18 derecenin üstünde olan denizlerde görülmektedir. Bu derecenin altındaki denizlerde resife rastlanmaz. Bu sıcaklık derecesinde bulunan denizler 35. kuzey, 32. güney paralelleri arasında yer almaktadır.

resif

Okyanusya’da, Avustralya’nın güneydoğu ve kuzeybatı kıyılarında, Hind Okyanusunda, Afrika ve Amerika kıtalarının doğu kıyı kısımlarında, Endonezya Adaları ile Kızıldeniz’de Akdeniz kıyılarının bazı yerlerinde de mercan resiflerine rastlanmaktadır. Resifler çok az büyürler. Büyüme oranları yılda birkaç milimetre ile üç cm arasında değişmektedir. Mercanların denizlerde meydana getirdikleri resifler üç kısımdır:

Atoller: Bunlar deniz ortasında daireler şeklinde görünürler. Atoller bazen deniz ortasında büyük yığınlar halinde görülür. Çaplarının 60 km’ye ulaştığı görülmektedir. Set resifleri: Kıyıdan 100-150 metre kadar açıklarda kıyı kısımlarına paralel olarak uzanırlar. Avustralya’nın kuzeydoğu kıyı açıklarında bulunan ve 2400 km uzunluğunda olan "büyük set" diye isimlendirilen resif, bunlardan biridir. Kıyı ve kenar resifleri: Mercanların, hemen karaların kenarlarına kıyı şeridine yerleşmesiyle meydana gelir.

Sözlükte "resif" ne demek?

1. Su düzeyindeki sıra kayalar.

Resif kelimesinin ingilizcesi

n. reef
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç