Regedit nedir?

Regedit, "Registry Editör" kelimelerinin kısaltmasıdır. Microsoft Windows işletim sistemlerinde Registry düzenlemek için kullanılır.

Registry, Windowsun sistem ayarları, kullanıcı ayarları, yüklenen programlarla ilgili ayarların ve daha bir çok bilginin saklandığı hafıza deposudur. Registry editör ile düzenleme yaparken çok dikkatli olmak gerekir. En ufak bir virgül hatası, herhangi bir bilginin silinmesi, ya da fazladan bilgi koyulması sistemin düzgün çalışmasını ya da herhangi bir programın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Regedit.exe Windows dizininin bulunduğu klasörde yer alır. Regedit.exe'yi açmak için izleyeceğiniz yol: Windows tuşunu basılı tutarak "R" tuşuna basın. Size çalıştırmak istediğiniz programı soracaktır. Regedit.exe yazıp onaylamanız yeterlidir.

regedit

Regedit'in yapısı nasıldır?

Regedit biribirini izleyen bir yapıya sahiptir örenğin bilgisayardaki dosya dizinleriniz gibi. Her basamağa Key denir. Key diğer bir key de içerebilir, aynı zamanda Value (Değer) de içerebilir. Her value (değer) veri tabanında gerçek bir değer (value-data) taşımaktadır.

Değerler şunlardan oluşur: String, Binary, ve DWORD.

Regedit veritabanı hangi kayıtlardan oluşmaktadır?

1- HKEY_CLASSES_ROOT: Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir.

2- HKEY_CURRENT_USER: O an oturumu açık kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir.

3- HKEY_LOCAL_MACHINE: Her kullanıcı için aynı olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir.

4- HKEY_USER: İşletim sistemlerine bağlanan her kullanıcı için masaüstü ve kullanıcı ayarlarını içerir.

5- HKEY_CURRENT_CONFIG: HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç