Reddit nedir?

Reddit bildiği üzere  bir sosyal link paylaşımı servisidir.

Bugün ise o rakam sayfa gösterim rakamı 1.8 milyarın üzerindedir. Reddit 2005 yılında Virginia Üniversitesi öğrencileri Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından kuruldu. Y Combinator sitesinden maddi destek aldı. Siteyi geliştiren ve yöneten takıma 2005 yılında Christopher Slowe ve Aaron Swartz da katıldı.

Wired'ın da sahibi Condé Nast yayınevi tarafından 2006 yılında satın alındı. Reddit 2008 yılında açık kaynak koduna geçti. Ocak 2010'da Reddit kullanıcıları Haiti'deki deprem mağdurları için $134,000 bağış yaptı.

Kullanıcılar burada kendilerine özel olarak topluluklar oluşturabilmekte, bunları gönüllü olarak kendileri yönetebilmekte ve dışarıya açabilmekteler. Tamamen gönüllü olarak hizmet veren ve redditör olarak adlandırılan denetleyicileri sayesinde de tartışmalar seviyeli bir şekilde yürümekte ve hakarete, aşağılamalara, “trollük” olarak adlandırılan konu baltalama faaliyetlerine mümkün olduğunca engel olunmakta.

Türkçe içeriği destekleyen bir sitedir. Reddit’e eklenen liknklerden sonra kaliteli backlinkler oluşmaktadır. Ayrıca indexleme işlemi de yapılabiliyor. Kaliteli bir içerik hazırlandığı takdirde çok kişiye kolayca ulaşabiliyor bu içerikler. Bu nedenle de ziyaretçi sayınız (hitleriniz) artabiliyor.

reddit

Reddit servisinin aylık ziyaretçi sayısı 28 milyona ulaşmış durumdadır. Servisin sayfa gösterim rakamı ise 1.8 milyarın üzerinde bulunmaktadır. Sitenin hızla ziyaretçi sayısının arttığını Reddit’in kurucularından Alexis Ohanian’ın verdiği rakamlardan da anlayabiliriz. Alexis Ohanian’ın Twitter da açıkladığı rakam 8 ay önce yani şubat ayında siteyi ziyaret edenlerin sayısı 1 milyar sayfa gösterimidir.

Bir sosyal imleme sitesi olarak da adlandırılabilecek olan reddit, sitenin hizmetinden faydalanan kişilerin kendi girdikleri siteleri, okudukları ve beğendikleri alıntıları paylaşabildikleri imleme siteleriyle benzer özellikleri taşıyor. Bu konuda yerli rakiplerinden başlıca üstünlüğü ise anadil olarak İngilizceyi kullanması sebebiyle uluslararası ulaşıma açık olması ve oldukça bilinen bir mecra oluşu.

Ayrıca tartışma ortamına diğerlerinden daha fazla izin vermesi de onu cazip kılan özellikleri arasında. Sitede yapılan yorumlar diğer kullanıcılar tarafından iyi veya kötü olarak oylanabiliyor, bu da kullanıcının popülaritesini ve verdiği yorumların ne kadar ciddiye alınması gerektiğini az çok sezebilmenizi sağlıyor.

Sadece bilimsel, edebi veya entelektüel tartışmaların, soru sorma faaliyetlerinin yürütülmediği site, aynı zamanda eğlenceye ve mizaha da oldukça açık bir yapıya sahip. Önümüzdeki günlerde de aynı formunu bozmadan ilerlediği takdirde reddit unutulmak bir yana, taklitlerinin daha da fazla üretileceği ve hem kendisini, hem de kullanıcılarını ciddi anlamda besleyebilecek bir mecra olarak önümüzde duruyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç