Recycle Bin nedir?

Recycle Bin kavramı İngilizce "Recycle" ve "Bin" kelimelerinden oluşmaktadır. Recycle kelimesi Türkçe'de "Geri Dönüşüm", Bin kelimeside "Kutu" anlamına gelmektedir. Recycle Bin Türkçe'de "Geri Dönüşüm Kutusu" anlamına gelmektedir. Recycle Bin kavramı iki yerde kullanılmaktadır. Bunlar;

1. İşletim sistemlerinde,

2. Kamu alanlarında.

İşletim sistemlerinde Recycle Bin; Windows işletim sistemlerinden gereksiz dosyaların tamamen geçici olarak tutulduğu bir uygulamadır. Silinen dosyalar burada toplanır. Bilgisayarda gözükmezler fakat istendiğinde geri getirilebilirler. Geri Dönüşüm Kutusunu boşalt seçeneği kullanıldığında Recycle Bin(Geri Dönüşüm Kutusu) içerisindeki tüm belgeler silinir. Geri Dönüşüm Kutusuna gönderilen dosyalar disk'te yer kaplamazlar.

Windows işletiminde kullanılan Recycle Bin (Geri Dönüşüm Kutusu) örneği Kamu alanlarında gördüğümüz Recycle Bin ise; Geri dönüştürülebilir maddeleri kolayca toplamak amacıyla kullanılan bir konteynerdır. Recycle Bin yani geri dönüşüm kutularının ev, ofis, ve büyük kamu tesislerinde kullanılmak üzere çeşitli boyutları bulunmaktadır.

Kağıt, kalay veya alüminyum kutular ve cam veya plastik şişe için Recycle Bin (Geri Dönüşüm Kutusu) bulunmaktadır. Birçok Recycle Bin(geri dönüşüm kutuları) kolaylıkla tanınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve Recycle Bin üzerinde mavi veya yeşil zemin üzerine geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla sloganlar, evrensel dönüşüm sembolü birlikte yer almaktadır. Evrensel bir standart olmamakla birlikte, mavi renk yaygın olarak kamu alanlarında geri dönüşüm olduğunu göstermek için kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç