RDW nedir?

Kırmızı Küre Dağılım Genişliği, İngilizcesi "Red Cell Distribution Width" olan kelimenin kısaltımışı olan RDW tam kan sayımı paremetrelerinden biridir.

RDW alyuvar dağılım genişliği anlamına gelir. Alyuvarların büyüklüklerinin dağılımını gösteren bir indextir. RDW nin normalden yüksek olması alyuvarların büyüklüklerinin birbirinden farklı olması anlamına gelmektedir. RDW yüksekliği,demir eksikliği anemisi, kobalamin ve folik asit eksikliklerinde, yenidoğanlarda, hemolizle seyreden hastalıklarda görülür. Anemi tanısında yardımcıdır.

Ayrıca tlasemi taşıyıcılığı ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. DW aslında Kırmızı Küre hacim dağılımının varyasyon katsayısıdır. Her cihazın ve testin  farklı üst sınır değerleri olmasına rağmen  genel olarak % 14’ün üzerinde  normal olmadığını göstermekte ve RDW yüksekliği olarak nitelendirilmektedir.

RDW yüksekliğinin , besinsel eksikliklere bağlı gelişen anemilerde ve özellikle de demir eksikliği anemisinde ilk bulgu olduğuna dair bilimsel yayınlar vardır. RDW  ayrıca Talasemi taşıyıcılığı ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. RDW, talasemi taşıyıcılığında normal iken  demir eksikliği anemisinde ise yüksek çıkmaktadır.

RDW normal değerleri nedir?

RDW değeri %10-16 arasında değişiklik gösterebilir. Testin yapıldığı laboratuar ve cihazın verdiği normal değer aralıkları önemlidir. Test sonucunda rapor kağıdı üzerinde bulunan normal değer aralıklarına dikkat edilerek, değerlendirme buna göre yapılmalıdır.

Düşük RDW ne anlama gelir ?

RDW değerinin %10’un altında olması durumunda RDW düşük demektir. Düşük RDW varsa, kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücrelerinin boyutları arasında fazla fark olmadığı anlaşılır.

Hangi durumlarda RDW değeri düşüktür ?

Alyuvarların normale göre daha büyük olduğu “makrositer anemilerde” veya normale göre daha küçük olduğu “mikrositer anemilerde” RDW değeri düşük olabilir.

RDW değerinin yüksekliği ne anlama gelir ?

Eğer RDW değeri %16’nın üzerinde ise, yüksek RDW olduğu ortaya çıkar. Bu durumda kan dolaşımındaki kırmızı kan hücrelerinin boyutları arasında fark olduğu düşünülür.

Anizositoz nedir?

Rdw nin normalden yüksek olması alyuvarların büyüklüklerinin birbirinden farklı olması anlamına gelmektedir.Tıp dilinde buna anizositoz denmektedir.

RDW'nin normal değeri nedir?

Rdw değeri normalde % 10-16 arasındadır.

RDW değeri % olarak nasıl hesaplanmaktadır?

RDW(%) = Eritrosit hacminin standart sapması x 100 / MCV (Mean Platelet Volume)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç