RDP nedir?

RDP, Remote Desktop Protocol kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe uzak masaüstü protkolü anlamına gelmektedir. Kişisel bilgisayar kullanarak “Uzak Ara Bağlantısı” (RDP) protokolü ile bağlanılan, dünyanın her noktasından, şirket datalarına kolay, hızlı, güvenli ve esnek erişim sağlaması ile tanınan bir teknolojidir.

Basit bir deyişle bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara bağlanarak bağlandığınız bilgiyasarın masaüstünü kendi bilgisayarınız gibi kullanabilmenizdir. Bağlantı kurdukdan sonra kendi bilgisayarınızda yapmak istediğiniz tüm işlemleri bağlantı kurduğunuz bilgisayar üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaktaki bir bilgisayara bağlanabilmeniz için, o bilgisayarın açık ve ağa bağlı olması, Uzak masaüstü'nün etkinleştirilmiş olması, sizin o bilgisayara erişiminizin bulunması ve ayrıca bağlantı izninizin olması gerekir. Bağlantı izni için, kullanıcı listesinde olmalısınız. Bir bağlantı başlatmadan önce bağlandığınız bilgisayarın adı aranmalı ve güvenlik duvarının uzak masaüstü bağlantılara izin verdiğinden emin olunmalıdır.

Uzak masaüstü bağlantısı nasıl yapılır?

Bağlantıyı iki şekilde yapılmaktadır, aynı network içinde ve internet üzerinden bağlantı yapılmaktadır. Aynı Network içerisinde bağlantı IP adresini bağlanacak bilgisayar 192.168.2.xx gibi yapılır. İnternet üzerinden ise bağlanılacak bilgisayarın internet İP adresini vermek gerekmektedir. (88.158.25.xx ) gibi ancak bunun için 3389 portunun açık ve bağlantı yapılacak bilgisayarın iç Ip adresine (192.168.2.xx ) yönlenmiş olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şekilde görünen bilgisayar kısmına bağlanmak istediğimiz bilgisayarın IP adresini yada aynı network altındaysak bilgisayar ismini yazabiliyoruz. “Bağlan” butonuna tıkladığımızda, eğer karşı bilgisayar da doğru olarak yapılandırılmışsa, sorunsuz olarak bağlanacaktır.

RDS Remote Desktop Session nedir?

Remote Desktop service bir session sanallaştırma tekniğidir. Remote Desktop Protocol( RDP ) adlı bir protokol kullanılarak, bir istemci yazılım vasıtasıyla, kullanıcı kendi bilgisayarından (ki bu bir thinclient’da olabilir) Remote Desktop Server’a (Eski adıyla Terminal server) bağlantı kurar ve kendi bilgisayarında oturum açar gibi bu Remote Desktop Server’da (RDS) windows oturumunu açar.

rdp

RDS, Windows server ve clientlara bağlanmak için kullanılan Remote Desktop ile aynı işi yapmasına rağmen, RDS servisi çok sayıda kullanıcının aynı anda bağlantı kurup çalışmalarını sağlarken, support amaçlı remote desktop connection max 2 kişinin bağlanmasına izin verir.

Remote desktop session host nedir?

Bu rol servisi aslında RDS’in temelidir. Kullanıcı sessionlarını sanallaştırarak RDS üzerinde kullanıcıların oturum açmalarını sağlayan gerekli bir rol servisidir. Yani bu rol servisi olmadan RDS’de olamaz. Ben kendi senaryom gereği sadece bu rolü kuracağım, diğer rol servisleri şimdilik gerekli değil.

Remote desktop virtualization host nedir?

Session host servisimiz session sanallaştırması yaparken, Virtualization Host ise VDI (Virtual Desktop Infrastructure) denilen desktop sanallaştırması yapar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç