RDA nedir?

RDA Recommended Dietary Allowance kelimelerinin kısa adıdır. Türkçe, Önerilen Besin Tüketimi anlamına gelmektedir.

RDA hareketsiz bir insan için tüketilmesi tavsiye edilen günlük besin miktarıdır. RDA yaşa, cinsiyete, ve hatta hareketlilik seviyesine göre değişkenlik gösterir.

Bu yüzden, DV’den daha faydalı bilgiler sunmasına rağmen herkes için farklı bir RDA olduğu için genelde satılan besinlerin veya besin takviyelerinin üzerinde DV’den daha az kullanılır.

Bu dezavantajı gidermek için, RDA’da sıkça kullanılan bir metodoloji ise, 5500 kalori alan, spor yapan, 20-40 yaş arası erkeklere göre RDA değerlerini yazmaktır.

RDA, sağlıklı bir bireyin, esansiyel besin ihtiyaçlarının karşılanması için gereken ortalama değerleri yansıtır. Yani vücutta üretilemediği için dışardan diyetle alınması gereken zorunlu besinlerin ortalama değerleri, RDA’yı tanımlar. RDA değerleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin gıda ve beslenme ile ilgili bir kurulun yaptığı değerlendirmelere göre belirlenir.

rda

Toplum ortalamalarına göre belirlenen bu değerler, bireylere bire bir uygulanamaz. Örneğin bebekler için RDA değerleri, belirli bir kilodaki bebek için gereken anne sütünün analizi sonucu elde edilir. Çocuğun sağlığı, günlük aktivitesi, büyüme hızı, toplum ortalamalarına göre ciddi farklılıklar gösterebilir.

Geçmişte, bir çok besinin önerilen besin alım miktarı (RDA) raşitizm (D vitamini azlığı) ve skorbüt (C vitamini azlığı) gibi hastalıkları önlemek için gereken seviyeyi gösterirdi. Günümüzde, önerilen besin alım miktarı (RDA) aynı zamanda osteoporosis ve kalp hastalıkları gibi kronik bazı hastalıkları önleme hedefini de gözetmektedir.

Bir besinin önerilen besin alım miktarı (RDA) tahmini ortalama ihtiyaç (EAR) kullanılarak hesaplanır. Tahmini ortalama ihtiyaç (EAR), belli bir yaştaki ve cinsiyetteki sağlıklı bireylerin yarısının ihtiyaçlarını karşılayacağı tahmin edilen günlük ortalama besin alımını ifade eder. RDA değerleri; beslenme alışkanlıkları, iklim ve diğer bölgesel faktörler dolayısıyla ülkeler arasında farklılıklar gösterir.

Ortalama beslenme ile Optimal (en iyi) beslenme arasında büyük fark vardır. Günlük Tavsiye edilen D Vitamini üzerinden örnek verelim:

• US FDA (Amerikan Gıda ve Kontrol Müdürlüğü: 400 IU
• Institute of Medicine (Ulusal Sağlık Enstiütüsü): 600 – 800 IU
• Health Canada (Kanada Sağlık Örgütü): 600 – 800 IU
• Dr. Mehmet Öz (Amerika’nın en tanınmış Doktorlarından): 1.000 IU 
• Dr. Andrew Weil (Amerika’nın en tanınmış Beslenme Uzmanı Doktorlarından): 2.000 IU 
• D Vitamini Kurulu: 5.000 IU

Görüldüğü üzere, aynı gıda takviyeleri için farklı sağlık kuruluşlarının farklı kullanım miktarı önerisi vardır.  Hiçbiri yanlış değil, hepsi geçerli miktarlardır, fakat hangi bölgede, hangi iklim şartlarında yaşadığınız ve günlük tüm besin değerlerinden ne kadarını aldığınıza kadar kişiden kişiye bu parametreler değişmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç